Strajk ostrzegawczy w Poczcie Polskiej S.A. 11-10-2023r w godzinach 08:00 - 10:00 !!!

Wpisy 2017


11.05.17r.

To, że podwyżki będą to sprawa oczywista. Pytanie tylko w jakiej wysokości.

Nas specjalnie nie dziwi nadzwyczajne zainteresowanie tym tematem. Dziwi jednak zachowanie negocjujących, niektórych stron. Lakoniczne komunikaty w stylu: wiemy, ale nie powiemy, zapytajcie przewodniczących. Do tego narracja próbująca wmówić, że za wszelkie dobro odpowiadają tak zwane związki reprezentatywne. Cóż to za dobro, którym nie chce się chwalić?

WZZPP powstał między innymi dlatego, że nie uważamy informacji za towar reglamentowany. Piszemy i mówimy nie to, co pracownicy i pracodawca chcą usłyszeć, ale prawdę. Bywa, że musimy przyjmować na klatę wiele gorzkich słów. Trzeba przyznać, że czasami uzasadnionych. Pracownicy oczekują silnych związków. A z tym jest niestety problem. Ale słabość związków jest ściśle powiązana ze słabością pracowników. Powtarzamy do znudzenia: takie związki jacy pracownicy. Ale w zakresie informacji nigdy z pracodawcą jakichkolwiek ustaleń nie dokonywaliśmy i dokonywać nie zamierzamy.

Prawda jest zatem następująca: pracodawca proponuje uruchomienie podwyżki w kwocie 300 złotych w dwóch turach, tj. 150zł od „teraz” dla wszystkich i 150zł od września dla niektórych grup. Drugą turą chce niwelować dysproporcje płacowe (SIC!).

300 złotych średnio na etat to w naszej opinii spora kwota i nie należy się na taką propozycję obrażać. Kluczem jednak pozostaje podział środków. WZZPP nie zgadza się na kolejną podwyżkę kwotową na zasadzie wszystkim po równo. Stoimy na stanowisku, że minimalna stawka w naszej spółce winna być ustalona na poziomie co najmniej 2500zł. I od tego należy zacząć. My wiemy, kto z naszej firmy odchodzi i dlaczego. Wiemy również, w jakich obszarach borykamy się z brakiem pracowników, a w jakich problemów kadrowych nie ma. Pora w końcu wyciągać pewne wnioski i przestać marnować okazje do faktycznego likwidowania dysproporcji płacowych oraz znacznego podwyższania wynagrodzeń najmniej zarabiającym. Skoro zepsuto układ zbiorowy i uruchomiono podwyżki z irracjonalnym progiem 4000 złotych to najwyższy czas się opamiętać. Im dalej w las, tym więcej drzew. Nieprzemyślane gospodarowanie środkami na wzrost wynagrodzeń oddala nas od zrównania wynagrodzeń na takich samych stanowiskach pracy. Już teraz jest to trudne, ale przy takim podejściu niebawem okaże się niemożliwe.

Takie stanowisko przedstawimy na spotkaniu z przedstawicielami pracodawcy, które odbędzie się w dniu 17.05.2017 roku we Wrocławiu w ramach prowadzonego przez WZZPP sporu zbiorowego.

Na zakończenie mała uwaga. 3.marca 2017r. pan Prezes Dąbrowski nie zgodził się z opinią naszego przedstawiciela, że pracodawca niepoważnie traktuje niereprezentatywne związki zawodowe. Pozwolimy sobie zatem zacytować Kolegów z pocztowej „S”: „W poniedziałek, 8 maja br. odbyła się kolejna tura negocjacji, dwóch reprezentatywnych organizacji związkowych z Pracodawcą, w sprawie funduszu wynagrodzeń na rok 2017 r. Zarząd Poczty Polskiej SA reprezentowali wiceprezes Wiesław Włodek oraz Tomasz Dąbrowski.”. Mówimy zatem: sprawdzam. Będzie nam miło. Do zobaczenia.

01.03.17r.

Wczorajszy dzień był ostatnim dniem w pracy naszego Kolegi, Przewodniczącego KT nr8 WZZPP Maćka Szczota. Czytelnicy naszej strony mogli go poznać choćby z tej strony. Odejście listonosza z ponad dwudziestoletnim stażem to ogromna strata dla Poczty. Nie ma co ukrywać, że dla związku również. Decydującym argumentem do odejścia była centralizacja służby doręczeń we Wrocławiu.

Maćku, bardzo dziękujemy za lata współpracy. Życzymy Ci samych sukcesów na nowej, nie pocztowej drodze życia. Bądź w nowym miejscu naprawdę ważnym kapitałem.

Komisją Terenową nr 8 WZZPP kieruje od dziś Aleksandra Czajka.

23.02.17r.

Pierwsza odpowiedź pracodawcy do związków zawodowych tworzących KKP-S.

23.02.17r.

Wczoraj na naszym profilu facebookowym pojawiła się informacja o powołaniu Krajowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego. Dzisiaj przedstawiamy pierwszy dokument określający główne kierunki jego działania.

07.02.17r.

W dniu dzisiejszym Zarząd Spółki podjął uchwałę, w której przyjmuje nowy Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Pod dokumentem podpisali się przedstawiciele pracodawcy i tak zwanych związków reprezentatywnych. Żadna z uwag wniesionych przez WZZPP nie została uwzględniona. Nawet się do nich nie odniesiono. Uproszczenia świadczeń nie będzie, patologii ciąg dalszy. Po raz kolejny zaprzepaszczono szansę na naprawę pewnych obszarów. Regulamin wchodzi w życie 1 marca 2017 roku.