Zapraszamy wszystkich pracowników do wstępowania do naszej organizacji związkowej. Deklaracja członkowska dostępna jest w zakładce "Dokumenty". Zapraszamy.

Wpisy 2014r.


13.12.14r.

Pracuj 7 dni w tygodniu, a w nagrodę na bruk?

Wczoraj na naszym profilu facebookowym przytoczyliśmy wybitną wypowiedź ex-związkowca, a aktualnie dyrektora odpowiadającego za usługi paczkowo-kurierskie. A dziś zwrócimy się do tych, którzy byli bohaterami tej wypowiedzi- listonoszy paczkowych (choć nie wiedzieć czemu Szanowny Pan Dyrektor nazywa ich kurierami.

Czy zdajecie sobie sprawę z tego, jak Pracodawca chce Wam podziękować za sprawne obsłużenie szczytu świątecznego? Otóż wszystko wskazuje na to, że w nagrodę zamierza Wam dać solidnego kopniaka w Wasze cztery litery.

Obsługujecie paczkowo poniższe rejony:

• Góra Śląska

• Oborniki Śląskie

• Żmigród

• Rejon VII, XI, XII, XVII, XIX, XXII we Wrocławiu

• Rejon I, II, III w Głogowie

• Rejon I, II w Legnicy

• Bogatynia

• Rejon I w Bolesławcu

• Gryfów Śląski

• Rejon I, II, IX w Jeleniej Górze

• Kamienna Góra

• Karpacz

• Kowary

• Piechowice

• Szklarska Poręba

• Rejon II, III w Zgorzelcu

• Bystrzyca Kłodzka

• Rejon I w Kłodzku

• Kudowa Zdrój

• Ząbkowice Śląskie

• Rejon I w Bielawie

• Boguszów Gorce

• Dzierżoniów

• Jedlina Zdrój- Głuszyca

• Rejon I w Świdnicy

• Rejon I, III w Wałbrzychu

oraz doręczacie przesyłki ekspresowe we Wrocławiu?

To informacja jest właśnie dla Was.

Otóż dnia 10 grudnia na Wasze rejony nasz troskliwy pracodawca rozpisał przetarg nieograniczony. Termin składania ofert mija 15 stycznia 2015 roku. Wiecie, co to oznacza? Chyba nietrudno zgadnąć.

Nie wierzycie? To się przekonajcie i kliknijcie w ten link http://przetargi.poczta-polska.pl/plik.php?n=14-2395_ogloszenie_ted_usluga_doreczania_paczek.pdf&nr=14-2395

Bardzo zbulwersowani pytamy, kto kłamie lub kto z nas robi idiotów? Pani Beata Romanowska- Pełnomocnik Dyrektora ds. Informacji Zarządczej? Pan Prezes Piotr Michalski? Czy może Dyrektor Zarządzający Regionem Dystrybucji we Wrocławiu- Pan Maciej Pociecha?

Pani Pełnomocnik na jednym z tegorocznych spotkań w ramach toczonego przez nas sporu zbiorowego oświadczyła, że powierzanie doręczania paczek podmiotom zewnętrznym będzie poprzedzone wnikliwą analizą każdego rejonu i tylko w przypadku np. marnej skuteczności doręczania przez naszych pracowników. My wiemy, że żadnej analizy nie przeprowadzono. Po prostu sprzedajemy wszystko jak leci. Nota bene posiadamy jednoznaczne zestawienia, z których wynika, że jeśli chodzi o skuteczność doręczania w porównywalnych rejonach, podmioty zewnętrzne do pięt nie dorastają Pracownikom Poczty.

Pan Prezes z kolei, również podczas rokowań sporu zbiorowego poinformował nas, że założenia zarządzających Spółką są takie, że raczej odchodzimy od outsourcingu. Jak odchodzimy widać dokładnie.

Najnowsze informacji posiadamy od Pana Dyrektora Pociechy. W dniu 12.12.2014 roku, a więc 2 dni po rozpoczęciu przetargu poinformował stronę związkową, że nie przewiduje, aby coś się zmieniło w zakresie doręczania paczek przez listonoszy paczkowych. Co więcej, wyraził niezadowolenie z jakości świadczonych usług przez firmy zewnętrzne. Jakość widocznie nie ma jednak żadnego znaczenia.

Dla kogo mamy negocjować ZUZP? Dla tych 500 osób, które mają być z niego wyłączone? Dla kogo zdobywać klientów? Dla innych firm, które ich obsłużą? Ciekawe, który z gospodarzy wpuściłby do własnego kurnika lisa. A do tego porównujemy dopuszczanie obcych do naszych stałych klientów.

Wszyscy cieszymy się ze sporego wzrostu wolumenu paczek. Możemy się założyć, że bez pocztowych listonoszy je doręczających w przyszłe święta będzie blamaż. Tylko nasi Pracownicy gwarantują wysoką jakość usługi!

Czy do cholery, tylko my to wiemy i zagrożenia widzimy?            

08.12.14r.

Przebieg rokowań nad ZUZP z 03-04 grudnia 2014 mieliśmy już gotowy do przekazania zaraz po zakończonym spotkaniu. Zwłoka w tym zakresie wynika z prośby zespołu negocjującego ze strony pracodawcy, by jakąkolwiek relację ograniczyć do dwóch zdań, że rokowania się odbyły i będą kontynuowane.

Po zastanowieniu się oraz biorąc pod uwagę deklaracje jaką kiedyś złożyliśmy, że tajemnic przed pracownikami robić nie będziemy, przedstawiamy naszą subiektywną oczywiście relację z dwóch dni spotkań.

Wyjątkowo dostępna jest ona tylko na naszym forum.

28.11.14r.

Zgodnie z zapowiedzią prezentujemy nasze spostrzeżenia z kolejnej tury negocjacji układu zbiorowego.

25.11.14r. czyli stracony czas.

Spotkanie rozpoczęło się tradycyjnie od przedstawienia pełnomocnictw nieobecnych związków do reprezentowania ich przez inne organizacje. Tym razem było ich 5.

Pewnym urozmaiceniem rokowań był udział kilku ekspertów zaproszonych przez jeden ze związków. Ekspertami okazali się być umundurowani pracownicy CUK. Rzecz jasna spowodowało to zupełnie niepotrzebną dyskusję. Strona Pracodawcy usilnie próbowała ustalić rolę, w jakiej ci panowie występują. W wyniku tej dysputy przestali być ekspertami, a zostali przedstawicielami związku zawodowego.

Swoją drogą, być może zapraszanie naszych Członków na obrady będzie dobrym rozwiązaniem na brak transmisji z obrad.

Strona związkowa po raz kolejny musiała upomnieć się o obiecany na poprzednim spotkaniu dokument. Tym razem Pracodawca „zapomniał” o stanowisku w sprawie CUK. Zapewniono nas, że otrzymamy je w dniu następnym.

Następnie poruszono temat wywiadu prasowego Prezesa Poczty Polskiej Usługi Cyfrowe o zamiarze wprowadzenia cyfrowych usług listowych.

Kolejno pojawił się wątek pisemnego wystąpienia BŁKiZ stanowiącego o tajemnicy przedsiębiorstwa i traktowanie w jej ramach związków zawodowych jako podmiotu zewnętrznego.

Strona związkowa (związki koordynowane) nadal postuluje pozostawienie dodatku stażowego w obecnym kształcie.

Następnie wyświetlono jedną z prezentacji zawierającą dane niezbędne do prowadzenia rokowań. Ze względu na obszerną zawartość i liczne wartości liczbowe związki zawodowe poprosiły o przedstawienie tych danych w wersji papierowej. Po raz kolejny pojawiła się więc kwestia tajemnicy przedsiębiorstwa. Strona Pracodawcy stwierdziła, że przepisy wprawdzie nakazują takie dane udostępnić, ale nie precyzują w jakiej formie. Dlatego też z materiałem tym można się zapoznać, w tak zwanym trybie „do wglądu”.

Żaden z członków zespołu negocjacyjnego nie potrafił wyjaśnić, jakie zagrożenie dla tajemnicy przedsiębiorstwa istnieje ze strony związkowej, której członkowie w przeciwieństwie do strony przeciwnej są pracownikami Poczty Polskiej.

Wychodząc naprzeciw życzeniom Pana Dyrektora Niteckiego, o tym, że jeden z kolegów związkowców poczuł się bandziorem, wspominać nie będziemy.

Dyskusja na temat udostępniania informacji było dość żywiołowa i emocjonalna. Przedłużyła się na tyle, że na niej pierwszy dzień rokowań zakończono.

Na marginesie ujawnimy troszeczkę kuchni negocjacji. Okazało się przez przypadek, że każde wyjście któregokolwiek ze związkowców z sali, na przykład do toalety, czy papierosa, jest skrzętnie notowane z dokładną godziną wyjścia i powrotu. Jakiś cel w tym być musi. Generalnie nie wnikamy, każdy notuje to, na co ma ochotę.

Żadnych ustaleń nie dokonano.

26.11.2014r. czyli dzień ornitologii.

Przedstawiono nam wreszcie obiecane stanowisko w sprawie przyszłości CUK.

Wynika z niego, że pracownicy tej jednostki są objęci projektem nowego układu i według Pracodawcy powinni być nim objęci. Sposób włączenia pracowników tej jednostki będzie regulowany odmiennie. Ostatnim punktem tego stanowiska jest to, że pracownicy CUK nie będą przejęci przez firmę zewnętrzną od dnia 01.01.2015 roku.

Do tego stanowiska kilka naszych uwag do samodzielnego przeanalizowania.

Po pierwsze, powinni wcale nie oznacza, że będą. Po drugie, nikt dotychczas nie poinformował nas, na czym polegać mają odmienne regulacje dla CUK. Po trzecie, to że od dnia 01.01.2015 roku CUK-u nie przejmie firma zewnętrzna wcale nie oznacza, że tego nie może zrobić od 02.01.2015 roku. I po czwarte wreszcie, w nagłówku tego dokumentu widnieje tytuł, że jest to stanowisko Pracodawcy. Podpis pod nim wskazuje, że jego autorem jest Dyrektor Nitecki. O ile nas pamięć nie myli, to Szanowny szef PKL Pracodawcą jeszcze nie jest.

Niezależnie od powyższych uwag, skoro stanowisko takie otrzymaliśmy, to rzetelnie o nim informujemy.

Następnie przystąpiono do pracy na dwóch projektach, dotychczasowego układu i projektu nowego.

W wyniku tych rozmów włożono swój wkład w rozwój ornitologii poprzez postawienie kilku „ptaszków” przy niektórych punktach. Oznacza to, że wstępnie uzgodniono treść kliku zapisów nie mających jednak większego wpływu na los Pracowników.

Pojawiły się już jednak problemy przy zapisach dotyczących wypowiadania układu, przystępowania do negocjacji po ewentualnym wypowiedzeniu oraz daty wejścia w życie nowego układu.

Kolejna tura rokowań odbędzie się 3. i 4. grudnia 2014 roku.

27.11.14r.

Na temat ostatnich spotkań w sprawie ZUZP napiszemy jutro. Niech do tego czasu przekaz Pracodawcy będzie jedynym. Taki nasz ukłon w stronę poprawnych relacji.

Dziś zapraszamy na kolejny odcinek w cyklu dotyczącym, tak zwanych wyzwań wzrostu.

24.11.14r.

Jakiś czas temu wspominaliśmy o przeniesieniu dialogu społecznego do sal sądowych. Jako, że pierwsza sprawa przed właściwym, karnym sądem rejonowym, wobec braku znamion czynu zabronionego została umorzona, chcieliśmy temat ten puścić w zapomnienie. Nowe okoliczności spowodowały, że sprawę jednak ujawnimy.

Zarząd PP S.A. oraz dyrektor RODP we Wrocławiu pani Małgorzata Warzycha tak bardzo czują się pomówieni przez nas, a dosadniej przez administratora naszej strony, że postanowili skorzystać z obrony swojego, nieskazitelnego, dobrego imienia na drodze sądowej, a gdy sąd nie dopatrzył się winy, weszli na drogę odwoławczą i żądają ponownego rozpatrzenia sprawy.

Zanim przejdziemy do dokumentów zacytujemy treść, która to pobudziła do działania naszych menadżerów.

„Po raz kolejny miało miejsce włamanie do naszego pomieszczenia we Wrocławiu. Pomimo wielu rzeczy wartościowych nic nie zginęło. Naruszono jedynie dokumentację związkową. Ewidentnie czegoś szukano lub coś podrzucono. Zdarzenie miało miejsce podczas pobytu przedstawicieli WZZPP w Warszawie. Dodatkowo, ostatnie wydarzenia związane z ujawnionymi przez nas przetargami oraz fatalnymi relacjami z Dyrektorem RODP we Wrocławiu powodują, że nie uważamy tego wydarzenia za dzieło przypadku.”

Przedstawiamy postanowienie Sądu Rejonowego w Zgorzelcu. Rzecz jasna jest nieprawomocne i każdy ma prawo skorzystać z drogi odwoławczej, tylko pytanie, czy należy to robić zawsze. Załączamy również zażalenie oskarżycieli. Nie wiemy w jakich oparach absurdu pracują niektórzy, ale próba powiązania powyższego wpisu z utratą zaufania do Poczty Polskiej potrzebnego do wykonywania działalności w zakresie świadczenia usług pocztowych musi budzić podziw.

Nas, jako Pracowników, przedstawicieli strony społecznej i obywateli tego kraju interesuje jednak, z czyjej kieszeni pochodzą środki na koszty tego procesu? Pytamy zatem publicznie, czy zarabiający pewnie niemało Prezesi wraz z oskarżycielem posiłkowym- panią Małgorzatą Warzychą poświęcają na to swoje, własne pieniądze? Jeśli tak, to nie ma tematu. Możemy się sądzić w nieskończoność. Ale jeśli są to pocztowe pieniądze, to na to naszej zgody nie ma. Póki co, w nieprawomocnym postanowieniu wyraźnie jest napisane, że kosztami obciążono Pocztę Polską. Tę Pocztę, której ukochanym dzieckiem jest Program Wyzwań Wzrostu.

Złośliwy i ironiczny zarazem komentarz oskarżonego.

Uprzejmie donoszę, że znany producent spożywczy mógł pomówić niejednego pocztowego dyrektora. Może również poniżać w opinii publicznej i narażać pewną panią dyrektor na utratę zaufania do zajmowania tego stanowiska. Wszak ich hasło reklamowe to: „ten smak nie jest kwestią przypadku”.

Proponuję dodatkowo, aby rozszerzyć akt oskarżenia i próbować udowodnić, że informacja na stronie, której jestem administratorem spowodowała, że przegraliśmy przetargi na „sądówki” i przesyłki „zus-owskie”. I koniecznie obciążcie mnie drodzy Państwo koniecznością wypowiedzenia układu zbiorowego. Przecież winni są wszyscy, tylko nie Wy. Ośmieszajcie się dalej. Ale za swoje.

A całkiem serio. Byłbym ostatnią osobą, której zależałoby na złym wizerunku mojej firmy. Mojej, bo w przeciwieństwie do Pana Prezesa i Pani Warzychy z Pocztą związany jestem od dziecka. Uczyłem się jej od moich rodziców. Nie ja odpowiadam za wizerunek Spółki i jej dyrektorów. Ja i z tego co wiem, nie tylko ja, zaufania do dyrektora RODP we Wrocławiu nie mam i to nie za sprawą tej, czy innej strony internetowej. To nie ja zatrudniłem trzydziestoletniego dyrektora w centrali Spółki. To nie ja wypowiedziałem układ zbiorowy. To nie ja odpowiadam za wygląd i wyposażenie urzędów pocztowych. To nie ja zamawiałem wiele kilogramów słodkości.

Jeśli twierdzę, że dany Zarząd lub dyrektor nie nadaje się do tego, aby nim być, to robię to tylko z wielkiej troski o operatora narodowego.

Oskarżony Piotr G.

22.11.14r.

Zarząd WZZPP przyjął dwa stanowiska. Pierwsze dotyczy ewentualnej współpracy z innymi związkami działającymi w Poczcie Polskiej w zakresie wszelkich akcji protestacyjnych do strajku włącznie, prowadzących do poprawy warunków pracy i płacy Pracowników Poczty Polskiej S.A.

Drugie- dotyczące „rokowań” nad ZUZP-em. Ten dokument prezentujemy w oryginale.

http://wzzpp.home.pl/stanowiska/rokowaniazuzp_wzzpp.pdf

21.11.14r.

Kolejna sesja negocjacji układowych za nami. W medium, które „nie jest przeznaczone do formułowania indywidualnych, subiektywnych poglądów, opinii czy inicjatyw” pojawił się komunikat Pracodawcy. Po raz kolejny nieodpowiadający prawdzie. Poniżej link do naszej relacji. Niedługo również przedstawimy stanowisko Związku na temat rokowań układowych.

Tradycyjnie, pierwsze spotkanie poprzedziła wewnętrzna dyskusja związków zawodowych, podczas której wymieniono poglądy na temat prowadzonych negocjacji oraz podjęcia innych, właściwych kroków w celu osiągnięcia rzeczowego, a nie tak zwanego, zgniłego kompromisu. Kompromisu, który nie oznaczałby tylko wyrzeczeń ze strony Pracowników.

Spotkanie właściwe rozpoczęto od przeczytania 6 pełnomocnictw organizacji związkowych do prowadzenia w ich imieniu rokowań. Poinformowano nas również, że nadal brak jest wszystkich oświadczeń wyrażających zgodę na ujawnianie wizerunków. Prawidłowo wypełniło je tylko 34 organizacje związkowe.

Oczekujących transmisji Pracowników zachęcamy do zapytania swoich przedstawicieli, czy ten wymóg spełnili. Wniosek bowiem jest taki, że za pomocą dwóch kartek papieru Pracodawca odciął rzesze zainteresowanych od relacji na żywo.

Zapewniamy przy tym, że audycja taka byłaby niezmiernie interesująca, zwłaszcza że każde, kolejne spotkanie jest coraz bardziej emocjonujące. Tym bardziej wydaje się to konieczne, gdy czyta się sprzeczne ze sobą relacje z ich przebiegu.

Następnie przedstawiono dwa dokumenty, które w naszej ocenie służyć miały wprowadzeniu zamętu i zamieszania w negocjacjach. Na poprzednim spotkaniu bowiem, związki zawodowe poinformowały drugą stronę, że o kwestiach, które dotyczyły te dokumenty nie będziemy rozmawiać w trybie negocjacji nad ZUZP, bo jego nie dotyczą. W wyniku dość żywiołowej dyskusji konieczna była przerwa w celu uspokojenia emocji oraz ustaleń wewnątrzzwiązkowych.

Informujemy, że wbrew temu, co twierdzi Pracodawca nie było rozmów na temat wyznaczania i rozliczania zadań premiowych. Nieprawdą jest również, że związki nie odmówiły udziału w jakiś grupach roboczych. Zdanie to jednoznacznie sugeruje, że udziałem tym jesteśmy zainteresowani. A nie jesteśmy, przynajmniej WZZPP! Związki zawodowe oświadczyły, że nie będą na ten temat, podczas tego spotkania rozmawiać. Jak można zatem godzić się lub nie, gdy się na dany temat nie rozmawia?

Po przerwie Dyrektor Nowicki odniósł się do kwestii kilkutysięcznej redukcji w roku 2015. Padało wiele liczb i w końcu na pytanie z sali, czy prawdziwe są informacje o tym, że zatrudnienie ma się zmniejszyć o 9000 etatów Dyrektor odpowiedział, że według założonego planu liczba ta ma oscylować w granicach 2000 etatów średniorocznie. Piszący te słowa nie jest jednak pewny tej liczby, gdyż w jego notatkach widnieje również podana wcześniej liczba nieco powyżej 5500 etatów. Ale nie wszystko można rozumieć. Życie zweryfikuje te dane.

Po kolejnej przerwie, tj. ok. godziny 18:15 przystąpiono wreszcie do meritum, czyli rozmów okołoukładowych.

Związki przedstawiły swoje priorytety, czyli pozostawienie dodatku stażowego i premii rocznej na dotychczasowych zasadach. Dla Pracodawcy sprawami najważniejszymi są zmiany zasad premiowania oraz wyłączenie kadry menadżerskiej z zapisów układu. Problem w tym, że te pierwsze reguluje nie ZUZP, a oddzielny dokument.

Następnie przedstawiono symulację mającą pokazać wpływ włączenia dodatków do pensji zasadniczych na fundusz. Wyświetlono również pewne dane, o które związki prosiły od dawna. Nie były to wprawdzie dokładnie te dane, niemniej były interesujące i przydatne. Pracodawca twierdził wcześniej, że danych tych nie posiada. Na dokumencie tym jednak widniała data lipiec 2014r. Wnioski nasuwają się same. Nie to jest jednak najważniejsze. Prezentacja była wyświetlona około 10-15 sekund. W pewnym momencie nastąpiło jej wyłączenie i zarządzono na wniosek Pracodawcy krótką przerwę.

Po wznowieniu obrad poinformowano nas, że w dniu następnym otrzymamy te dane w wersji papierowej. Spotkanie zakończono ok. godz. 20:00.

Drugi dzień rozpoczął się od oświadczenia jednego ze związków, że wychodzi z grupy, tak zwanych związków skoordynowanych i rokuje samodzielnie.

Następnie wręczono nam kopie dokumentów, od których rozpoczęto poprzednie spotkanie, z tą różnicą, że zamiast nagłówka „Porozumienie” wprowadzono zapis „Zasady”. Po kolejnej wymianie zdań, dyskusji nad tymi projektami, wbrew temu, co przedstawia komunikat Pracodawcy, nie było.

Poruszono jednak inny temat, o którym Pracodawca w swoim komunikacie nie wspomina. A mianowicie kwestię ewentualnego zakończenia rokowań. Pracodawca z uporem przekonuje, że chce je zakończyć przed upływem wypowiedzenia dotychczasowego układu, tj. przed 31.01.2015 roku. Związki zawodowe natomiast stoją na stanowisku, że negocjować należy nie do sztywno ustalonej daty, ale do momentu uzyskania porozumienia.

Strona związkowa wyraziła wolę zapoznania się z tym, kto należy do grona około 40000 szczęśliwców, którzy w wyniku zmiany zasad wynagradzania proponowanych przez Pracodawcę, zyskają. Wtedy to otrzymać mieliśmy dane, które to wyświetlono w dniu poprzednim. Szybko okazało się, że po raz kolejny strona związkowa potraktowana została niepoważnie. Otrzymaliśmy zupełnie inne zestawienia, które po pierwsze nie dotyczyły obecnej sytuacji, a po drugie nie sposób z nich zrobić jakiegokolwiek użytku do merytorycznej dyskusji na temat, na przykład dodatku stażowego. Po raz kolejny zachowanie to wprowadziło do dyskusji sporo emocji.

Przy okazji strona związkowa zwróciła uwagę, że w zestawieniu tym brakuje Pracowników CUK-u. Pracodawca poinformował, że Pracownicy tej jednostki ujęci są w zestawieniu zbiorczym, bo ich mają obowiązywać inne zasady. Związki pytały, czy CUK będzie układem objęty, czy nie. Pełnomocnicy Pracodawcy kluczyli i nie przekonali chyba nikogo jak będzie naprawdę. Zapewniano, że układ będzie tych Pracowników obejmował, ale będą podlegać pod bliżej nieokreślone, inne warunki. Jeden z pełnomocników podniósł nawet, że wraz z wypowiedzeniem ZUZP-u związki zawodowe otrzymały projekt porozumienia dotyczącego tych właśnie zagadnień. Problem w tym, że takiego dokumentu nikt nie otrzymał i na oczy nie widział. Czyżby pewne informacje przez przypadek wyciekły? Zakłopotany członek zespołu negocjacyjnego nie potrafił odszukać tego projektu, wobec czego poinformował, że odpowiedzi na te wątpliwości zostaną udzielone na piśmie.

Na tym spotkanie zakończono.

Zarówno w dniu pierwszym jak i drugim żadnych uzgodnień nie dokonano.

Kolejna sesja odbędzie się 25. i 26. listopada.

18.11.14r.

W medium, które „nie jest przeznaczone do formułowania indywidualnych, subiektywnych poglądów, opinii czy inicjatyw” trwa emocjonująca (o zawartości merytorycznej z uprzejmości nie wspominamy) dyskusja nad działalnością członka Zarządu PP S.A. wybranego przez Pracowników.

My, korzystając z alternatywnej formy komunikowania się z Pracownikami przedstawiamy nasze wystąpienie do Zarządu Spółki w pewnej, ważnej dla sporej grupy pocztowych kierowców.

Pismo zostało sporządzone i dostarczone wszystkim członkom Zarządu dnia 19.09.2014 roku, a więc 2 miesiące temu. Do dnia dzisiejszego odpowiedzi nie otrzymaliśmy, pomimo tego, że już raz się o nią upomnieliśmy.

Jaki ma to związek z ową dyskusją? A w czyich to kompetencjach leży kwestia poruszona w wystąpieniu? W grę wchodzą zasady bezpieczeństwa, norm i jakości pracy. A może pojawia się problem kompetencyjny, czy to sprawa POL-u, czy Biura Jakości? Tylko, co to obchodzi Pracownika?

http://wzzpp.home.pl/stanowiska/p-wzz-49-14.pdf

14.11.14r.

Intranet ponownie nie dla WZZPP.

Zwróciliśmy się do zarządzających intranetowym portalem o zamieszczenie w zakładce „związki zawodowe” informacji o rozpoczęciu procedury odwołania członka Zarządu PP S.A. wybranego przez pracowników.

Nie pierwszy już raz nasz wniosek o publikację został nieuwzględniony. Poniżej treść maila uzasadniającego tę decyzję.

Czy ktoś się jeszcze dziwi, dlaczego związkowa zakładka na wewnętrznych stronach jest martwa?

Cóż, pozostaje nam wypełnić wolę z-cy Dyrektora Biura PR i nadal korzystać „z alternatywnych dostępnych związkom zawodowym form komunikacji z pracownikami Spółki”.

Szanowny Panie Przewodniczący

W odpowiedzi na Pana prośbę dotyczącą publikacji w wewnętrznej sieci teleinformatycznej Spółki jaka jest Intranet, pisma informującego o zamiarze złożenia wniosku o odwołanie Pana Pawła Włocha ze składu Zarządu przez WZZPP, nawołującego do zgłoszenia poparcia dla takiej inicjatywy, uprzejmie informujemy, że główną funkcją Intranetu jest przekazywanie informacji dotyczących bieżącej działalności Spółki, wydarzeń mających znaczenie dla tej działalności oraz innych spraw istotnych dotyczących wszystkich lub większości członków załogi. Intranet nie jest natomiast medium przeznaczonym do formułowania indywidualnych, subiektywnych poglądów, opinii czy inicjatyw, które w tym konkretnym przypadku dopiero zmierzają do ukonstytuowania formalnych podstaw do podjęcia określonych działań po stronie Spółki i związanych z tym obowiązków po stronie jej organów statutowych.

W związku z powyższym, dla zrealizowania Państwa zamierzonego przedsięwzięcia zachęcamy do skorzystania z alternatywnych dostępnych związkom zawodowym form komunikacji z pracownikami Spółki.

Katarzyna Krasińska

Z-ca Dyrektora

Biuro Public Relations, Poczta Polska S. A.

13.11.14r.

Komentarz Przewodniczącego WZZPP do opinii wyrażanych przez niektórych użytkowników intranetowego forum.

Kilka słów w zakresie złożonego wniosku o wszczęcie procedury odwołania członka Zarządu PP S.A. Pana Pawła Włocha, w związku z komentarzami  jakie pojawiły się na forum portalu PP.

Niemal na każdym kroku spotykam się z zarzutem, że ten wniosek nie powinien być złożony z uwagi na stan zdrowia Pana Pawła Włocha, a tym bardziej, że posiadałem wiedzę o jego długotrwałym zwolnieniu lekarskim oraz kilku innych przyczyn, o czym w dalszej treści.

Zacznę od słów pewnego klasyka: „nie ma ludzi zdrowych, są tylko niezdiagnozowani”. Stan zdrowia fizycznego Pana Pawła Włocha nie ma w zakresie złożonego wniosku żadnego znaczenia. Inaczej by należało podejść do tego zagadnienia, gdyby stan zdrowia członka Zarządu dotyczył sfery umysłowej, acz z tym w tym przypadku, według mojej wiedzy do czynienia nie mamy. Zresztą sam zainteresowany w swym krótkim oświadczeniu, jakie wygłosił nic na ten temat nawet nie wspomniał.

Ponadto sprawy związane ze zdrowiem, przebytymi chorobami należą do sfery życia prywatnego i nie winny być w ogóle poruszane. Jeśli zaś w ocenie tam piszących są kluczowe, to chciałbym zwrócić uwagę, że od listonosza który wskutek ciężkiej swej pracy, był na długim zwolnieniu lekarskim, bo jego kręgosłup odmówił mu posłuszeństwa, Zarząd PP S.A. wymaga pomimo to stosownych wyników pracy, a gdy ów listonosz przyniesie zaświadczenie lekarskie, że ma przeciwwskazania do dźwigania powyżej 5 kilogramów, rozwiązuje się z nim umowę o pracę. Szkoda, że nad tymi, co zdrowie tracą na rzecz realizacji wszelakich planów, nikt się pochylić nie chce i współczuć im nie zamierza.

Padają również stwierdzenia, że złożony wniosek to robienie zadymy. Nie jestem pewien, czy autor tych słów, ma pojęcie o znaczeniu słowa „zadyma”, gdyż według słownika języka polskiego oznacza ono zamieszki, walki. Nie zauważyłem, by od dnia złożenia wniosku w Poczcie Polskiej ktoś się zaczął z kimś bić lub walczyć. Niemniej potwierdza się stare powiedzenie, że gdy komuś brakuje argumentów do merytorycznej dyskusji, pojawiać się zaczynają epitety. Osobiście jestem gotowy z każdym merytorycznie w zakresie złożonego wniosku polemizować, może nawet komuś uda się mnie przekonać, bym zmienił swoją ocenę działalności Pana Włocha we władzach PP S.A., lecz niech użyje do tego argumentów, nie epitetów. Do takiego poziomu dyskusji zniżać się nie zamierzam.

Chciałbym podkreślić, że złożony wniosek o odwołanie Pana Pawła Włocha z funkcji członka Zarządu PP S.A. zawiera uzasadnienie, z którym dany pracownik może się nie zgadzać i może mieć inne zdanie w tej materii. Nie doszukałem się w złożonym wniosku, by dobre imię Pana Włocha zostało przeze mnie lub WZZPP naruszone, a co jedynie została poddana ocenie jego praca na rzecz tych, co go wybrali. Jeśli zaś to dobre imię naruszyłem ja, bądź WZZPP, to z pewnością Pan Paweł Włoch będzie wiedział jak o nie zawalczyć. Skoro taką wiedzę posiadają Dyrektorzy, to mam nieodparte wrażenie, że nie brakuje jej członkowi Zarządu PP S.A..

Chciałbym zauważyć, że również jestem pracownikiem PP S.A. i mam prawo oceniać działania tego, który moje prawa do władz Spółki poszedł reprezentować. Jeśli ktoś jest zadowolony i dobrze ocenia działania przedstawiciela załogi w Zarządzie PP S.A. wystarczy, że przy złożonym wniosku nie złoży swojego podpisu. Jeśli zaś pod wnioskiem nie podpisze się minimum 15% załogi, nie będzie mogła być wszczęta dalsza procedura.

Nie rozumiem zatem przypisywania mi osobiście oraz WZZPP niezrozumiałej ideologii, której nie ma. Można by tego uniknąć, gdyby niektóre osoby piszące na portalu spytały się mnie, co mną osobiście kierowało, czym kierował się WZZPP, by taki wniosek złożyć. Od pracowników zależeć będzie zaś, nie od tworzących teorie spiskowe, czy Pan Paweł Włoch odwołany z funkcji członka Zarządu PP S.A. zostanie.

I na koniec. Nie rozumiem, co ma kontrola NIK-u oraz Prezes INPOSTU do wniosku o odwołanie Pana Pawła Włocha z funkcji członka Zarządu? Nie jestem pewien, czy z odpowiedzią na to pytanie poradziłby sobie największy fantasta.

Piotr Moniuszko

Przewodniczący WZZPP

10.11.14r.

Rozpoczynamy procedurę odwołania z funkcji członka Zarządu PP S.A. Pana Pawła Włocha!

W dniu dzisiejszym uruchamiamy procedurę związaną z odwołaniem Członka Zarządu Poczty Polskiej S.A. wybranego przez załogę- Pana Pawła Włocha.

Zgodnie z §23 ust.3 Statutu Poczty Polskiej S.A. „na pisemny wniosek co najmniej 15% pracowników Spółki, Rada Nadzorcza zarządza głosowanie w sprawie odwołania członka Zarządu, wybranego przez pracowników Spółki”.

WZZPP zamierza taki wniosek złożyć. Rozpoczynamy zatem akcję zbierania podpisów osób popierających.

W naszej ocenie Pan Paweł Włoch nie spełnia roli do jakiej powołali go pracownicy. Jak wszyscy wiemy odbyło się już kilka sesji negocjacyjnych nad nowym układem zbiorowym pracy. Na żadnej z nich nie pojawił się przedstawiciel załogi w Zarządzie. Nie odnotowaliśmy również choćby zdania odrębnego lub negatywnego odniesienia się do propozycji zarządzających Spółką. Czyżby nasz reprezentant był także zwolennikiem zmian zasad wynagradzania? Nie znamy dotąd opinii Pana Pawła Włocha na temat kontraktów menadżerskich oraz tego, czy sam jest nim objęty.

Nie było go również 18 października 2014 roku, gdy kilka tysięcy Pocztowców wykrzyczało swoją i swoich kolegów krzywdę. To wtedy też jeden z uczestników manifestacji zapytał publicznie, gdzie jest nasz przedstawiciel w Zarządzie.

Od ostatnich wyborów odbywało się wiele spotkań z przedstawicielami Pracodawcy. Były to spotkania problemowe dotyczące regionów sieci, pionu logistyki, ale również spotkania z różnymi organizacjami związkowymi w ramach toczonych sporów zbiorowych. Pan Paweł Włoch nie znalazł jednak czasu na to, aby wesprzeć stronę społeczną w domaganiu się poprawy warunków płacy i pracy tych, którzy powołali go na to stanowisko.

Całego Zarządu oczywiście zmienić nie możemy. Niemniej jednak, na jedno stanowisko w tym organie mamy wpływ. I zamierzamy z tego uprawnienia skorzystać.

Dziś również zwróciliśmy się do pozostałych związków zawodowych działających w Poczcie Polskiej o wsparcie naszych działań w tej kwestii.

Gorąco zachęcamy do poparcia i rozpowszechnienia naszej idei wśród swoich koleżanek i kolegów. Druk listy poparcia znaleźć można tutaj. Podpisane listy uprzejmie prosimy przesyłać na adres Związku:

WZZPP

Ul. Krasińskiego 1-9

50-945 Wrocław

skr. poczt. 1989

W założeniu przyjęliśmy, że akcję zbierania podpisów chcielibyśmy zakończyć 31 grudnia 2014 roku.

 06.11.14r.

Wczorajszy charakter relacji był reakcją na niezrozumiałą dla nas nadwrażliwość Pracodawcy na punkcie bezpieczeństwa przepływu informacji.

Czas pokaże, czy udało nam się skłonić drugą stronę do refleksji nad swoim postępowaniem.

Co prawda, jeden z dokumentów rzeczywiście zawierał, tak zwane dane wrażliwe i tylko człowiek nieodpowiedzialny zechciałby je upublicznić, to w pozostałych opatrzonych klauzulą tajemnicy takich się nie dopatrzyliśmy.

Oczywiście zdrowy rozsądek nas nie opuścił. Dlatego też, pomimo wszechobecnej tajemnicy, dziś prezentujemy precyzyjniejsze informacje dotyczące, zarówno wczorajszego jak i dzisiejszego spotkania.

Nadal bowiem uważamy, że Pracownikom należy się rzetelna informacja. Zwłaszcza ta, która dotyczy ich najbardziej.

Spotkanie rozpoczęto od poruszenia tematu skupowania przez nieznane podmioty praw do akcji PP S.A.

Następnie Pracodawca poinformował o kolejnych 4 związkach zawodowych, które upoważniły inne związki do reprezentowania ich w trakcie rokowań.

Kwestia transmisji nadal jest w punkcie wyjścia. Stwierdzono, że około 10 organizacji związkowych nie dostarczyło stosownych oświadczeń.

Kolejno omówiono protokół z poprzednich spotkań o dziwo opatrzony klauzulą tajemnicy przedsiębiorstwa. To pierwszy chyba w historii przypadek, że protokół ze spotkania miał być tajny. Wywiązała się z tego tytułu krótka dyskusja. Pojawiły się bowiem obawy o chęć pozbawienia związków zawodowych możliwości informowania Pracowników o przebiegu rokowań.

Po wymianie zdań wyświetlono prezentację zatytułowaną „Zasady systemu ZPC w PP”, która dotyczyła proponowanego przez Pracodawcę nakładania, oceniania i rozliczania zadań. Nas najbardziej urzekł zapis mówiący o tym, że może pojawić się bliżej nie określone zadanie specjalne, które będzie odpowiadać doraźnym potrzebom Pracodawcy. Naszym zdaniem, sformułowanie to pokazuje rzeczywiste zamierzenia Pracodawcy i właściwie wyczerpuje ten temat. Zastanawialiśmy się wraz z innymi Koleżankami i Kolegami nad sensem powstania 4 stron dokumentu, gdy wszystko można było zawrzeć w tych kilku słowach. Dodać należy, że również tę prezentację opatrzono klauzulą tajemnicy przedsiębiorstwa.

Nie doszło do żadnych ustaleń.

Spotkanie zakończono po godzinie 19:00.

Zaplanowane na godzinę 10:00 w dniu następnym rokowania rozpoczęły się przed godziną 11:00. Powodem było przedłużenie się wcześniejszego spotkania Strony Społecznej z Pracodawcą w sprawie podziału funduszu na rok 2014. Przedstawiający ustalenia Dyrektor Nowicki stwierdził, że to historyczna chwila. My dodamy od siebie, że niebywale historyczna. Bo jak inaczej nazwać ustalenie zasad na rok 2014 w dniu, gdy do końca tego roku pozostało niespełna 2 miesiące?

W wyniku osiągniętego porozumienia do dnia 10 grudnia bieżącego roku wypłacone zostaną dodatkowe środki w wymiarze:

– pracownicy eksploatacji zatrudnionych

w RS i POL-472,72 PLN,

– pozostali pracownicy- 200 PLN.

Dla pełnej jasności, obie te kwoty to kwoty brutto.

Po zreferowaniu powyższych ustaleń głos zabrał szef Pionu Prawnego. Tematem były działania jakie podjął, podejmuje i podejmie Pracodawca w sprawie oferowania Pracownikom podejrzanych transakcji polegających na sprzedaży praw do akcji.

Następnie pochylono się nad tematem właściwym, tj. rokowaniami nad ZUZP-em. Dyrektor Nitecki dokończył omówienie prezentacji z dnia poprzedniego. Poinformowano nas, że niezależnie od naszego stanowiska prace nad tym projektem trwają i trwać będą.

Strona Związkowa domagała się po raz kolejny odpowiedzi na pytanie, jakie jest zdanie Zarządu Spółki w sprawie przedłużenia obowiązywania dotychczasowego układu. Przewodniczący zespołu negocjacyjnego poinformował, że nad tą kwestią trwa obecnie dyskusja.

Również i w tym dniu nie doszło do żadnych ustaleń.

Kolejne spotkania dotyczące rokowań układowych odbędą się za dwa tygodnie. Wcześniej, bo 12. i 13. listopada strony spotkają się w sprawach planu funduszu na rok 2015 oraz kwestii związanych z regionami sieci oraz wyprzedaży nieruchomości pocztowych.

 05.11.14r.

Godzinę temu zakończyło się pierwsze spotkanie w ramach negocjacji układowych. Tym razem nietypowa relacja, bo i spotkanie, naszym zdaniem, do typowych zbytnio nie należało. A może to właśnie nowa jakość?

Z ciekawością oczekujemy komunikatu Pracodawcy.

Spotkanie rozpoczęto od poruszenia tematu skupowania przez nieznane podmioty praw do akcji PP S.A. Następnie Pracodawca poinformował o kolejnych 4 związkach zawodowych, które upoważniły inne związki do reprezentowania ich w trakcie rokowań.

Kolejno omówiono protokół z poprzednich spotkań, w którym znalazły się zapisy mówiące o —————TAJEMNICA PRZEDSIĘBIORSTWA————.

Po krótkiej dyskusji wyświetlono prezentację zatytułowaną ———-TAJEMNICA PRZEDSIĘBIORSTWA———————-, która dotyczyła ————TAJEMNICA PRZEDSIĘBIORSTWA—————. Nas najbardziej urzekł zapis ————TAJEMNICA PRZEDSIĘBIORSTWA——————, który w naszej opinii pokazuje rzeczywiste zamierzenia Pracodawcy.

Nie doszło do żadnych ustaleń.

Spotkanie zakończono po godzinie 19:00. Jutro kolejna sesja. Po jej zakończeniu spróbujemy niezwłocznie przekazać stosowne informacje.

30.10.14r.

Przedstawiamy relację ze spotkania kierownictwa Regionu Sieci w Olsztynie ze związkami zawodowymi.

W dniu 28.10.2014 roku odbyło się spotkanie Dyrekcji RS Olsztyn z przedstawicielami związków zawodowych. Podobnie jak na wszystkich tego typu spotkaniach rozpoczęto od nieodłącznej prezentacji. Potem przystąpiono do omawiania spraw, tzw. bieżących.

Najwięcej emocji wzbudziła, jak zwykle, kwestia planowanych centralizacji służby doręczeń. Po raz kolejny przedstawiciele Dyrekcji RS zapewnili, że każda centralizacja poprzedzona będzie wnikliwą analizą wszystkich za i przeciw i rzetelną informacją. Dotychczasowa praktyka w tym zakresie świadczy o czymś zupełnie innym i może dlatego tak trudno uwierzyć w te zapewnienia. Przed wprowadzeniem centralizacji w każdym urzędzie ma być zorganizowane spotkanie informacyjne z pracownikami. Żądanie uczestnictwa przedstawicieli związków zawodowych w takich spotkaniach nie wzbudziło jednak entuzjazmu ze strony dyrekcji.

Uzyskaliśmy również zapewnienie, że informacje na temat jakichkolwiek terminów centralizacji są tylko plotkami. Nie dowiedzieliśmy się jednak, kto i w jakim celu rozsiewa te plotki.

Długo dyskutowano na temat istnienia na terenie RS Olsztyn różnych systemów czasu pracy listonoszy. Poruszono również temat kolejnego pilotażu tzw. „wspólnej ostatniej mili”, ale na ten temat nie da się nic więcej napisać- za mało informacji uzyskaliśmy.

J. Grabarczyk

Przewodniczący KT nr3 WZZPP 

23.10.14r.

Wszystkich zainteresowanych postępami w rokowaniach na ZUZP-em zapraszamy do naszej informacji o ostatnich spotkaniach.

Za nami pierwsze, dwudniowe spotkanie w ramach rokowań nad ZUZP-em.

Przed sesją w dniu 22.10.2014 roku odbyło się wewnętrzne spotkanie związków zawodowych, na którym ustalono wspólną strategię działań, zarówno w najbliższej, jak i trochę dalszej przyszłości.

O godzinie 15:00 rozpoczęto sesję negocjacyjną. Jak się okazało, dość długą, bo trwającą do godziny 22:35. Nielicznym udało się dotrwać do końca rokowań. Po przerwie o godzinie 21:10 zaobserwowaliśmy już sporo wolnych miejsc. Nie miało to jednak oczywiście wpływu na rokowania.

Na początku spotkania Dyrektor Skibniewski poinformował stronę społeczną o kolejnych organizacjach, które udzieliły swoich pełnomocnictw innym związkom w zakresie prowadzenia negocjacji. Pytania o cel i sens istnienia związków zawodowych, które wyręczają się innymi podmiotami pozostaną dla nas bez odpowiedzi. O sensie zgłaszania się przez nich do rokowań nawet nie będziemy pytać.

Pierwszym punktem merytorycznym była kwestia transmisji obrad. Strona Pracodawcy wyraziła pogląd, że niezbędne są do tego oświadczenia uczestników dotyczące zgody na ujawnienie swoich wizerunków. W naszej ocenie to zbędne dokumenty, bo każdy obecny na sali jest poniekąd osobą publiczną i jego wizerunek jest powszechnie znany. Niemniej w imię wyższego dobra strona związkowa zgodziła się na ten warunek. Oświadczenia miały być dostarczone na najbliższej przerwie. Nie doczekaliśmy się ich jednak aż do końca spotkania. Strona Pracodawcy po raz kolejny pokazała, ile warte są jej zapewnienia i obietnice. Nadmienić należy, że w wielu momentach, aż wręcz prosiło się, aby świadkami wydarzeń na sali byli Pracownicy.

Następnie usłyszeliśmy, że nadal brak jest stanowiska Spółki na temat propozycji strony społecznej dotyczącej wydłużenia czasu obowiązywania dotychczasowego układu.

W trakcie dyskusji Dyrektor Nitecki poinformował, że obecnie poza Zarządem nie ma żadnych pracowników, którzy byliby wyłączeni z ZUZP-u.

Zanim przystąpiono do omawiania zapisów przedłożonych przez strony projektów, strona społeczna poruszyła kwestie udziału w rokowaniach Pani Minister Olszewskiej oraz przedstawicieli pracowników w Zarządzie i Radzie Nadzorczej. Żadna z tych osób nie zaszczyciła nas swoją obecnością. Na wnioski przyjdzie jednak czas.

Następnie przystąpiono do analizy porównawczej obu projektów. Na pierwszy rzut poszło ewentualne wyłączenie pewnej grupy z zapisów układowych. Strona związkową poprosiła o przedstawienie potencjalnych kosztów z tym związanych. Nadal uważamy, że Pracodawca nie uzasadnił merytorycznie konieczności wyłączenia z układu wszelkiej maści menadżerów. Słowa Dyrektora Niteckiego o tym, że jest to niezbędne do pozyskania super-doradców i super-specjalistów, którzy doskonale dają sobie radę na rynku pracy spotkały się już nie tylko z politowaniem, ale z głośnym śmiechem obecnych na sali.

Strona związkową nadal podtrzymuje propozycje dotychczasowych zapisów, na mocy której tylko Członkowie Zarządu i główny księgowy nie są objęci układem. Wygląda na to, że los dyrektorów jest dla Pracodawcy szalenie ważny. Stąd też zapewne konieczność prowadzenie wielogodzinnej polemiki w tym zakresie. Nota bene nie zakończyła się ona jakimkolwiek porozumieniem.

Dzień drugi upłynął już pod kątem analizy kolejnych punktów projektów. Na wstępie jednak rozdano wzory oświadczeń dotyczących przeprowadzenia transmisji. Część związków, w tym WZZPP ma wątpliwości, co do niektórych zapisów tam się znajdujących. Ustalono, że po konsultacjach natury prawnej związki te podejmą decyzję o ewentualnym ich podpisaniu. Nasza, subiektywna ocena jest taka, że Pracodawca robi wszystko, co może, aby utrudnić, a docelowo uniemożliwić Pracownikom możliwości bycia świadkami prowadzonych rozmów.

W punktach ogólnych i tak zwanych bezkosztowych osiągnięto wstępne porozumienia.

Kolejnym spornym punktem były i są nadal zasady premiowania. Strona Pracodawcy zdecydowanie oczekuje, aby te zasady były częścią układu zbiorowego, natomiast partner społeczny twierdzi, że dotychczasowe rozwiązania polegające na tym, że kwestie te ujęte są w osobnym dokumencie są właściwsze. Poza tym, wszelkie rozmowy dotyczące nadal obowiązującego Regulaminu premiowania odbywać się muszą w zupełnie innym trybie, niż prowadzone obecnie negocjacje.

Przy tej okazji poruszono kwestie związane z szeroko rozumianym nakładaniem planów, które mają największy wpływ na wysokość premii.

Ustalono, że sprawy związane z premiowaniem będą tematem kolejnego spotkania po przedstawieniu i zapoznaniem się ze stosownymi informacji.

Kolejne spotkania zaplanowano na 5-6.11.2014 roku.

21.10.14r.

Przedstawiamy treść petycji podpisanej i doręczonej do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji podczas manifestacji Pocztowców w dniu 18.10.2014 roku.

Do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i zarządu Poczty Polskiej SA

Poczta Polska jest największym w Polsce przedsiębiorstwem, w którym Rząd RP, poprzez właściwego ministra, sprawuje władzę właścicielską. W ostatnich latach jest też obszarem permanentnych restrukturyzacji i reorganizacji. Najbardziej widocznym efektem tych działań, jest zwolnienie tysięcy pracowników i uczynienie ich biorcami świadczeń społecznych lub klientami instytucji pomocowych.

Drugim, niemniej widocznym, to oddalenie poczty od społeczeństwa, któremu przez lata służyła, poprzez liczne likwidacje placówek pocztowych i bezmyślne centralizacje różnych grup pracowniczych, szczególnie listonoszy. Poczta Polska znika z polskiej prowincji, z małych i średnich miejscowości, gdzie dotąd nie tylko świadczyła usługi, ale była też rozpoznawalnym znakiem i symbolem polskiej państwowości.

Dlatego sprzeciwiamy się takiej polityce Rządu wobec naszego przedsiębiorstwa, która prowadzi do upadku Poczty Polskiej, jako pocztowego operatora narodowego i podzielenia, wartego miliardy złotych, rynku usług pocztowych, pomiędzy wielkich europejskich graczy.

Sprzeciwiamy się polityce zarządu PP SA, który bezwzględnie realizuje zadane mu, polityczne cele, lekceważąc opinie partnerów społecznych, poprzez pozorowanie dialogu społecznego w najważniejszych dla przedsiębiorstwa sprawach, jak zatrudnienie czy płace, a ostatnio wypowiedzenie zakładowego układu zbiorowego pracy.

Sprzeciwiamy się polityce traktowania Poczty Polskiej jako „dojnej krowy” dla obecnych i przyszłych przedsięwzięć, np. bankowych oraz związanym z tym procederem tworzenia lukratywnych synekur dla partyjnych aparatczyków.

W wymiarze teraźniejszym żądamy :

– natychmiastowego wycofania wypowiedzenia zakładowego układu zbiorowego pracy,

– powstrzymania procesu likwidacji i przekształcania placówek pocztowych,

– zaprzestania wyprzedaży majątku pocztowego poniżej jego wartości,

– zaprzestania zwolnień pracowników w każdej formie, szczególnie wymuszania na nich zgody na zwolnienie,

– przerwania procederu zatrudniania coraz większej liczby pracowników w niepełnym wymiarze etatowym oraz na tzw. umowach śmieciowych,

– nie wprowadzania do działalności Poczty Polskiej różnego rodzaju podwykonawców usług pocztowych, przy jednoczesnym zwalnianiu pracowników,

– zaprzestania zatrudniania niekompetentnych pseudospecjalistów z innych obszarów gospodarczych, przynoszących swoimi działaniami wyłącznie straty naszej firmie,

– nie nakładania na pracowników niewykonalnych zadań, w szczególności nie czynienia z listonoszy, pracowników okienek, zaplecza pocztowego i transportu wyłącznie akwizytorów usług bankowych i ubezpieczeniowych,

– odstąpienia od zmniejszania środków na zabezpieczenie mienia i wartości, własnych, jak i powierzonych, co zwiększa zagrożenie dla zdrowia i życia zatrudnionych w obszarze ochrony,

– podwyżki płac, która powstrzymałaby wieloletni spadek średniej płacy pocztowej w stosunku do średniej krajowej,

W wymiarze strategicznym oczekujemy:

– rzeczowej, publicznej debaty na temat przyszłości Poczty Polskiej, jednego ze strategicznych przedsiębiorstw w ramach planów gospodarczego rozwoju Polski,

– szybkiego wprowadzenia i stosowania regulacji prawnych umożliwiających, zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej, realne wsparcie przedsiębiorstwa poprzez instytucjonalną współpracę z podmiotami i agendami rządowymi i samorządowymi,

– zmiany strategii PP SA prowadzącej do ruiny Firmy oraz oddania operatorom zagranicznym rynku usług pocztowych,

– realnego, a nie formalnego sprawowania nadzoru nad poczynaniami zarządu przez właściwe organa Spółki i szybkich reakcji na wskazywane przez partnerów społecznych patologie, szczególnie w relacjach pomiędzy pracodawcą, a pracownikami.

Poczta Polska może i powinna dawać pracę uczciwym obywatelom, żyjącym w swoich lokalnych środowiskach, a nie zwiększać liczbę bezrobotnych lub wędrujących za chlebem, po krajach Europy.

Poczta Polska może i powinna godnie wynagradzać tych, którzy codzienną pracą służą społeczeństwu, pomnażają majątek firmy, w tym łożą na horrendalnie wysokie apanaże zarządu i jego wybrańców. Poczta Polska może i powinna rozwijać się, świadcząc obywatelom różnorodne, nowoczesne, wysokiej jakości usługi, a dziesiątkom tysięcy pracowników, godną płacę, bezpieczeństwo, poczucie wartości i satysfakcji.

O taką, Polską Pocztę upominaliśmy się wielokrotnie, u tych, którym w imieniu Państwa, czyli nas-obywateli, powierzono Nią zarządzanie. Rząd RP i zarząd PP SA pozostali głusi na tamte wezwania, zatem ponawiamy je dzisiaj z jeszcze większa mocą.

Wołamy o opamiętanie, w imieniu tysięcy pracowników, dla których utrzymanie pracy i uczciwej, godnej płacy jest sprawą przeżycia, a nie pomnażania osobistego kapitału, aby za chwilę nie musieli wykrzyczeć Wam tylko hasła: JAK ŻYĆ!

20.10.14r.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą relacją oraz galerią z sobotniej manifestacji.

Kilka tysięcy Pocztowców wzięło udział w manifestacji przeciwko działaniom Zarządu Poczty Polskiej S.A. Odbyła się ona 18 października, a więc w dzień, który od wielu lat traktują Oni jako swoje święto.

Organizatorem była pocztowa Solidarność, niemniej brali w niej udział członkowie wielu związków zawodowych. WZZPP reprezentowali Koleżanki i Koledzy z Komisji Terenowych z Częstochowy, Braniewa, Torunia, Brzozowa, Głubczyc, Wrocławia i Warszawy.

Miejscem zebrania było Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji mieszczące się na ulicy Królewskiej w Warszawie. Pierwszą grupą z naszej organizacji meldującą się na miejscu było Braniewo. Razem z nimi przyjechali Koledzy z Elbląga z Przewodniczącą tamtejszego związku Koleżanką Reginą Cysarz. Wtedy też zaobserwowaliśmy przygotowania reporterów i ich relacje do swoich redakcji. Ich szacunki dotyczące 1500 obecnych mogą więc dotyczyć tylko początkowej fazy manifestacji. Wiele autobusów utknęło w olbrzymim korku w podwarszawskich Jankach i Raszynie. Pojazdy wjeżdżające tamtą drogą do stolicy straciły tam około 60 minut. Wiele grup dotarło więc na ulicę Królewską z opóżnieniem.

Wszyscy jednak zdążyli na kulminację zebrania, tj. odczytania, podpisania i wręczenia petycji. Oczywistym jest fakt, że pod tym dokumentem podpisał się również Przewodniczący WZZPP. Organizatorzy oszacowali, że w szczytowej chwili przed budynkiem Ministerstwa znajdowało się około 8000 ludzi.

Wystawione transparenty i wznoszone okrzyki, takie jak: „gdzie jest Zarząd”, „ten Zarząd musi odejść”, oraz nieodłączni „złodzieje” świadczą o wielkiej determinacji obecnych.

Nadmienić należy, że oprócz zrzeszonych w organizującej protest Solidarności, która była najliczniej reprezentowana, WZZPP stanowił chyba kolejną, jeśli chodzi o liczebność i widoczność grupę. Posiadaliśmy flagi, transparenty i kamizelki.

Serdecznie dziękujemy tym wszystkim, którzy w tę wolną dla nich sobotę zechcieli się wybrać do Warszawy i pokazać swoje niezadowolenie z zarządzania naszą przecież Spółką. Tych, którzy zostali w domach zachęcamy do przyłączenia się do kolejnych akcji protestacyjnych. Tak długo czekaliśmy na wspólne działania pocztowych związków.

I na koniec słowa uznania dla organizatorów manifestacji. Koledzy, dobra robota!

13.10.14r.

Przedstawiamy relację z kolejnych spotkań dotyczących układu zbiorowego pracy.

W dniach 08-09.10.2014r. odbyła się kolejna tura rokowań w sprawie ZUZP.

Pierwszy dzień to wewnętrzne spotkanie związków zawodowych. Napiszę krótko- omówiono sprawy organizacyjne związane z pikietą w dniu 18 października oraz sposoby, jak zmusić pracodawcę do podjęcia konkretnych rokowań.

Na posiedzeniu plenarnym w dniu 09.10.2014r. omówiono między innymi:

-stosowaną od dawna przez Pracodawcę praktykę przekazywania wszelkiego rodzaju materiałów i informacji wynikających z ustaleń dokonanych na poprzednich spotkaniach w ostatniej chwili tak, że większość przedstawicieli związków zawodowych nie może się z nimi praktyczne zapoznać, z tej prozaicznej przyczyny, że są już po prostu w drodze.

– brak przygotowania strony Pracodawcy do merytorycznych negocjacji punkt po punkcie, o czym świadczyć może ciągłe wracanie do kilku slajdów obrazujących uwagi ze spotkań dyrektorów Niteckiego i Nowickiego jak to nazywano na wyrost z przedstawicielami załogi. Właściwe określenie padło przypadkowo, że były to spotkania z kadrą kierowniczą oraz kilkoma listonoszami i asystentami. Strona związkowa oświadczyła, że przyjmuje te uwagi do wiadomości i z większością się zgadza ubolewając jednocześnie, że nie mogli w nich, w szerokim wymiarze uczestniczyć pracownicy, których w firmie jest jeszcze najwięcej, czyli listonosze i asystenci.

– w czasie spotkania większości uczestnikom spotkania wręczono analizę prawną tematu nagrywania i transmisji negocjacji w intranecie. Dokument ten nie zawiera właściwie żadnych informacji, które nie byłyby znane stronie związkowej. Przedstawiciele organizacji związkowych już na poprzednim spotkaniu wyrazili wolę złożenia oświadczeń zgody na nagrywanie i transmisje obrad. Strona Pracodawcy broni się przed taką formą przekazywania informacji załodze.

Trzeba tu nadmienić, że przedstawiciel związku zawodowego, który prowadzi negocjacje samodzielnie złożył oświadczenie, które było tożsame ze stanowiskiem organizacji występujących wspólnie.

Następne dwudniowe spotkanie odbędzie się 22 i 23 października w nowej formule czasowej, tzn. w pierwszym dniu krótkie spotkanie wewnętrzne zz i potem negocjacje kontynuowane dnia następnego bez określania godzin zakończenia.

J. Grabarczyk

02.10.14r.

Nowe zasady prowadzenia dialogu społecznego. Przenosimy się do sądów?

Dzisiaj na łamach intranetu pojawił się komunikat wraz z pismem Pracodawcy dotyczący rzekomego naruszenia dobrego imienia Poczty Polskiej S.A. przez OM NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej. Zastrzega się tam możliwość podjęcia kroków prawnych.

WZZPP udziela swojego wsparcia i poparcia Kolegom z Solidarności w tej kwestii. Zachęcamy do tego również inne związki zawodowe. Pokażmy naszą jedność. Po raz pierwszy umieszczamy link do strony innego związku, na której według Pracodawcy naruszono jego dobre imię. Każdy będzie mógł sam wyrobić sobie opinię na ten temat. Nie dajmy się zastraszyć! Mówmy i piszmy prawdę. Czasy jedynych i słusznych poglądów już minęły.

http://www.solidarnosc-poczta.pl/index.php?id=aktualnosci&id_wiad=736&cmd=opis

My również zmagamy się z podobnymi zarzutami. Przeciwko jednemu z przedstawicieli WZZPP, w związku z jedną publikacją na naszej stronie internetowej złożono prywatny akt oskarżenia w myśl art.212 § 2 kodeksu karnego. Za kilkanaście dni odbędzie się rozprawa przed właściwym Sądem Karnym. O tej sprawie i o naszych krokach szczegółowo poinformujemy w terminie późniejszym.

Wspominamy o tym dlatego, że w naszej opinii rozpoczęto właśnie nowy etap prowadzenia dialogu społecznego na salach sądowych, jak również próbuje się odciąć Pracowników od rzetelnej informacji. To jest ten słynny „pokój społeczny”? My zauważamy, że napięcie raczej rośnie.

01.10.14r.

 „Kiedy przyszli po mnie, nie było już nikogo, kto mógłby zaprotestować.” (Martin Niemöller)

Jest nas jeszcze 80000. Jesteśmy największym zakładem pracy w Polsce. Każdy z nas ma rodziny, które z naszej ciężkiej pracy żyją. To stanowi wielką siłę, którą wreszcie należy pokazać. I zarządzającym, i organom właścicielskim. Właśnie teraz mamy szansę pokazać swoje niezadowolenie z zarządzania naszą Pocztą. Czas przełożyć żale i pretensje wyrażane w pracy, czy w internecie na realne działania.

To prawdziwa próba nas wszystkich. Związków zawodowych, ale także tych, których te związki reprezentują.

Wszystkich Pracowników i Polaków, którym los narodowego operatora jest ważny zapraszamy 18 października 2014 roku na godzinę 13:00 na ulicę Królewską w Warszawie.

WZZPP dla swoich Członków organizuje autokary. Koszt przejazdu pokrywa związek. Na zgłoszenia chętnych czekamy do dnia 10.10.2014 roku.  Wszelkich informacji i zapisów dokonują Przewodniczący Komisji Terenowych, których dane kontaktowe znaleźć można znaleźć na naszej stronie.

Wyjątek stanowi Dolny Śląsk. Zainteresowanych wyjazdem naszych Członków z tego terenu prosimy o kontakt z Przewodniczącym WZZPP: Piotr Moniuszko tel. 519-064-100.

29.09.14r.

Nasze informacje o przetargach na świadczenie usług transportowych i ekspedycyjnych spotkały się z różnymi reakcjami. Nic dziwnego, że szeregowych Pracowników sprawa ta zbulwersowała. Ci, którzy w mniejszy lub większy sposób reprezentują Pracodawcę nie widzą w tym nic złego. Doczekaliśmy się także w tym temacie oficjalnej wypowiedzi Dyrektora Pionu Kapitału Ludzkiego w intranecie. W takich okolicznościach podejmiemy się polemiki. Pojawi się również kolejny przetarg.

W kontekście ogłoszonych przetargów rozważeniu należy poddać, kto dopuścił do tego, że w chwili obecnej w wielu miejscach w kraju brakuje pracowników. Tu odpowiedź nasuwa się sama. Cofnąć się bowiem należy do szumnie ogłaszanych i wdrażanych Programów Dobrowolnych Odejść (PDO), wskutek których jak widać odeszło z pracy więcej pracowników, niż powinno odejść. Stąd obecnie Pion Kapitału Ludzkiego (PKL) odpowiedzialny między innymi za poziom zatrudnienia i rekrutacje, stara się zamieść pod dywan bałagan jaki powstał.

Według uzyskanych informacji, w samym WER Wrocław brakuje około 50 etatów, co jest wynikiem PDO. W naszej opinii PKL nie jest w stanie znaleźć chętnych do podjęcia pracy, stąd genialny w swej prostocie pomysł, by ogłosić przetarg na wyłonienie podmiotu zewnętrznego, który zapewni wykonanie określonych czynności ekspedycyjno-rozdzielczych. Nie dziwi fakt, że chętnych do pracy, do ciężkiej pracy, za nijakie proponowane przez PP S.A. wynagrodzenie nie ma. Do czasu rozstrzygnięcia przetargu wymyślono, że ogłosi się możliwość dorobienia do biednej pensji pocztowca, w ramach umowy zlecenia. Jednakże, zastanawiające w tym wszystkim jest kilka istotnych kwestii. Mianowicie, ile PP S.A. zapłaci wyłonionemu w ramach przetargu podmiotowi zewnętrznemu za wykonanie czynności ekspedycyjno-rozdzielczych? Logicznym jest, że danej firmie jako podwykonawcy musi się opłacać wykonanie danej pracy na rzecz PP S.A. Podmiot ten, do wykonania tych czynności będzie musiał zatrudnić pracowników i zapłacić im za wykonaną pracę. Ba, firma taka nie będzie miała z pewnością żadnych problemów z zatrudnieniem pracowników. I tu widać ułomność naszego PKL, który nie potrafi znaleźć rąk do pracy.

Może też być i inna przyczyna. Nie można wykluczyć, że jest to celowe działanie, polegające na ogłaszaniu na przykład PDO, wskutek którego poziom zatrudnienia staje się niższy od wymaganego, następnie PKL w sposób nieudolny przeprowadza niby rekrutacje na występujące wakaty, a gdy w dłuższej perspektywie nie mogą znaleźć chętnych do podjęcia zatrudnienia, jest uzasadniona podstawa do tego, by czynności dotychczas wykonywane przez naszych pracowników, oddać podmiotom zewnętrznym.

Szef Pionu Kapitału Ludzkiego w intranecie pisze: „Patrząc na datę tych przetargów, czy nie jest to właśnie wzmocnienie przed Bożym Narodzeniem? Nie wiem tego, ale tak mi to wygląda.” Pierwsze, naturalne pytanie, które nam się nasuwa, to jak to możliwe, że Dyrektor zarządzający szeroko rozumianymi kadrami nie wie, z jakiego powodu ogłasza się przetargi na outsourcing? Drugie, to w jakiej to kulturze Boże Narodzenie trwa ponad 3 lata, tj. od 01.12.2014 roku do 31.12.2017 roku? Pamiętamy zaskoczenie niektórych menadżerów upałami w środku lata, czy też zwiększonym wolumenem pocztowym w miesiącu grudniu. Ale ponad trzyletnich świąt jeszcze nie notowaliśmy. Dla pełnego wyjaśnienia służymy informacją, że ruch świąteczny rozpoczyna się około dwa, czasami trzy tygodnie przed świętami i kończy w pierwszym tygodniu stycznia.

Naszym zdaniem, pewnego rodzaju niebezpieczeństwo widnieje również przy obsłudze rejonów doręczeń u listonoszy. Powszechnie wiadomo jest, że listonoszy brakuje. Oczywiście tylko z naszej perspektywy. Świadczy o tym chociażby fakt, że niemal codziennie funkcjonują rozbiórki. Notorycznie występują problemy z bieżącą realizacją urlopów wypoczynkowych. Praca listonosza, wbrew pozorom lekka i przyjemna nie jest, a jeśli do tego dołożyć realizację zadań związanych ze sprzedażą kont, ubezpieczeń, prasy itd. oraz nie najwyższe wynagrodzenie, to chętnych do wykonywania tego zawodu niestety nie ma. Jak zatem rozwiązuje się ten problem? Wielu Dyrektorów RS przeprowadzało, bądź zaczyna przeprowadzać badania obciążenia pracą, gdzie po ich zakończeniu w większości przypadków okazuje się, bądź okaże, że obsługiwane rejony doręczeń nie są dostatecznie obciążone, co niesie za sobą „uzasadnioną” reorganizację rejonów doręczeń. Liczba rejonów doręczeń dostosowywana jest do wielkości aktualnego zatrudnienia, które zakłada jeszcze rezerwę chorobowo-urlopową na poziomie nieraz i 10%. Nota bene, konia z rzędem temu, kto taką rezerwę gdziekolwiek widział?

Jakie tego mogą być dalsze skutki? Dla nas oczywiste. Wskutek zbyt drastycznego obciążenia pracą spora część listonoszy zacznie sama z niej rezygnować. Już teraz otrzymujemy wiele sygnałów o rezygnacji z pracy. Po raz kolejny pojawi się więc problem z rekrutowaniem przez PKL nowych pracowników. Pojawiać się więc będą ogłoszenia o przetargach na obsługę rejonów doręczeń. A przedstawiciele Pracodawcy poszukiwać będą kolejnych świąt w ciągu roku, aby uzasadnić potrzebę korzystania z outsourcingu.

Dywagacje oszołomów? To polecamy kolejny link do strony z przetargami. http://przetargi.poczta-polska.pl/14-1837/ Tym, którym link się nie otworzy lub z różnych powodów wejść tam nie mogą zacytujemy tylko krótki opis przedmiotu zamówienia. Jest to „świadczenie usługi doręczania paczek pocztowych krajowych i zagranicznych, doręczanie przesyłek kurierskich Pocztex oraz doręczanie innych rodzajów przesyłek definiowanych zgodnie z ustawą Prawo Pocztowe, zwanych dalej przesyłkami, przez jednostki zewnętrzne.” I aby uniknąć insynuacji, że interesuje nas tylko Dolny Śląsk, to przetarg ten akurat dotyczy warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego.

W zasadzie problem ten dotyczyć może każdej jednej grupy zawodowej, każdego jednego pionu. Oddawanie usług logistycznych to właściwie codzienność. Przecież wystarczy doprowadzić do tego, że na przykład drastycznie obniży się zatrudnienie w grupie asystentów, odpowiedzialnych za obsługę klientów, żeby nic nie stało na przeszkodzie, aby ogłosić kolejny przetarg na wyłonienie podmiotu, który będzie miał zapewnić w danym urzędzie obsługę klienta. Niestety, ale w naszej ocenie zmierzamy do tego, by outsourcing stał się główną siłą roboczą w naszej firmie. Zarządzający nami „bankowcy” tego nie widzieli, ale my-Pocztowcy temat outsourcingu już żeśmy przeżywali. Z mizernym skutkiem. Ówcześni menadżerowie też nas zapewniali, że tak lepiej, że tak taniej, że tak wydajniej. A finalnie okazało się, że to nie oni mieli rację. Problem w tym, że ich już w naszej firmie nie ma, a skutki ponoszą ci, którzy zostali. Obawiamy się, że tak również będzie z obecnym Zarządem.

I na koniec, jeszcze jedna intranetowa wypowiedź Dyrektora PKL. Twierdzi On, że :” I jedna kwestia o której mówię otwarcie, nie ma możliwości wydawania pieniędzy, których nie ma. Musimy szukać lepszych, tańszych rozwiązań, by móc utrzymać to co mamy.” Rozumiemy, że w imię tej niemożliwości, wynagrodzenia Zarządu Spółki zmieniono na kilkudziesięcio-tysięczne kontrakty menadżerskie? Rozumiemy, że w imię tych samych idei w miejsce kierowników regionów kadr powołano zupełnie zbędnych naszym zdaniem dyrektorów RODP? To również też w imię poszukiwań tańszych rozwiązań proponuje się wyłączenie z zapisów ZUZP tak zwanej kadry menadżerskiej?

Od nas samych zależy, czy zaczniemy skutecznie, tak jak pracownicy innych firm bronić naszych miejsc pracy. Na 18 października bieżącego roku w Warszawie planowana jest manifestacja. Każdy Pocztowiec będzie miał okazję zaprezentować swoje odczucia dotyczące zarządzania Spółką.

28.09.14r.

Przedstawiamy relację naszego przedstawiciela ze spotkań dotyczących ZUZP-u.

Jesteśmy po drugiej dwudniowej turze spotkań w sprawie ZUZP.

Dzień pierwszy to wewnętrzne spotkanie organizacji związkowych. Dawno w takich wewnętrznych spotkaniach nie uczestniczyłem i mile zaskoczyła mnie wyjątkowa zgodność i brak wzajemnych pyskówek. Mam nadzieje, że większość działaczy związków zawodowych doszła do wniosku, że jedynym sposobem, aby coś uzyskać jest wspólne działanie.

Wypracowano stanowisko odnośnie projektu jaki został przekazany Pracodawcy. Wyjściem do negocjacji ma być obowiązujący Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy oraz protokół dodatkowy nr 1 do ZUZP.

Ze spraw pozaukładowych przedyskutowano sprawę pikiety w Warszawie. Niebawem więcej informacji na ten temat. Organizacje reprezentatywne otrzymały upoważnienie do wystąpienia w imieniu wszystkich obecnych o zorganizowanie spotkania z nowym ministrem.

Dzień drugi nie przyniósł w zasadzie żadnych ważnych uzgodnień. Strona związkowa podtrzymała postulat transmisji z negocjacji uzasadniając go tym, że transmisja czy zamieszczenie nagrań w intranecie pozwoliłoby szerokim rzeszom pracowników obserwować negocjacje. Pracodawca zobowiązał się do następnego spotkania przedstawić opinię prawną na ten temat.

Przedstawiono również uczestnikom prezentację sporządzoną na okoliczność spotkań w sprawie projektu nowego systemu wynagrodzeń w tzw. terenie z udziałem Dyrektorów: A. Niteckiego i R Nowickiego. Omówienie tego „materiału” przełożono na następne spotkanie, ponieważ rzucenie na ścianę kilku slajdów dotyczących tak ważnych zagadnień nie pozwala na jego przeanalizowanie.

W tym miejscu prosimy tych listonoszy i asystentów, którzy uczestniczyli w tych „tajnych” dla większości związków zawodowych spotkaniach, aby się ujawnili. Chcielibyśmy uzyskać informacje, ilu przedstawicieli tych grup zawodowych brało w nich udział i czy w ogóle tacy byli.

W kontekście informacji w sprawie przetargów jasnym staje się pośpiech w negocjacjach, na którym zależy Pracodawcy. Niedługo może się bowiem okazać, że nie ma dla kogo zawierać układu. Pozostaną w firmie jedynie podwykonawcy, no i oczywiście Ci, których proponuje się wykluczyć w projekcie nowego układu.

Kolejne spotkanie w sprawie ZUZP-u zaplanowano na 9.10.2014 roku.

J. Grabarczyk

Z-ca Przewodniczącego WZZPP

26.09.14r.

Nie ma właściwie dnia, abyśmy nie słyszeli o Pracownikach proszących o zwiększenie ich wymiarów czasu pracy. Wszędzie słyszą: nie da się, nie da rady, mamy właściwe, a niekiedy i większe zatrudnienie niż powinno być. Zewsząd słyszymy informacje o konieczności dalszej redukcji zatrudnienia.

A my cały czas twierdzimy, że ludzi do pracy brakuje, no może z wyjątkiem centrali Spółki i Pionu Kapitału Ludzkiego. Nieprawda? To proponujemy lekturę poniższego maila. Chyba jednak to my mamy rację.

http://wzzpp.home.pl/images/mailumowa-zlecenie.jpg

Tym samym Pracownikom, którym odmawia się zwiększenie wymiarów czasu pracy proponuje się umowę-zlecenie. Żenujące przy tym jest to, że zamiast właściwych służb, które powołane zostały do szeroko rozumianej rekrutacji, procesem tym zajmuje się Kierownik wydziału POL-u. Wystarczy upoważnienie.

25.09.14r.

W stolicy trwają negocjacje nad nowym ZUZP-em. Tymczasem w zupełnie innym miejscu znaleźliśmy coś, co w naszej opinii powodować może, że jakikolwiek układ niedługo może być zbędny. W firmie pozostać mogą, bowiem tylko te osoby, które układem mają nie być objęte.

Po raz kolejny zanurzyliśmy się w lekturze ogłoszonych przetargów na stronie internetowej naszej Spółki. Przetargi „cukierkowe” to kolokwialny pikuś w porównaniu z tym, co tam przeczytaliśmy. Znalezione tam ogłoszenia mają bezpośredni wpływ na miejsca pracy, jakość wykonywanych usług, wizerunek oraz przychody firmy. O hodowaniu konkurencji na własnym organizmie nie wspominamy.

Pierwszy przetarg dotyczy świadczenia usług transportowych trasowych. http://przetargi.poczta-polska.pl/14-1877/

Drugi- usług transportowych na potrzeby przesyłek paletowych. http://przetargi.poczta-polska.pl/14-1878/

I wreszcie trzeci i chyba najbardziej niepokojący- wykonywania pocztowych czynności eksploatacyjnych w WER. http://przetargi.poczta-polska.pl/14-1879/

Wszystkie powyższe przetargi dotyczą jednego regionu kraju. Zaczynamy zwijać żagle? Pytamy tą drogą.

Po co przeprowadzano wymianę taboru samochodowego?

Po co oklejano go nowymi barwami?

Po co znajdowaliśmy klientów na usługę paletową skoro teraz tą usługą ma zajmować się ktoś z zewnątrz? Wszak to nie jest usługa powszechna. Skoro jest nieopłacalna to z niej zrezygnujmy. A jeśli daje nam dochód, to dlaczego nie mają jej wykonywać nasi Pracownicy?

Po co zakupiono maszyny na WER?

Czy polityka firmy ma polegać na tym, aby z rzeszy wielu tysięcy Pocztowców pozostali tylko ci, którzy pracują w Warszawie przy ulicy Stawki 2, na których kilkudziesięciotysięczne kontrakty pracować będą podwykonawcy?

Z jakością wykonywania usług przez firmy zewnętrzne mamy do czynienia na co dzień, więc o niej wspominać nie będziemy. Należy jednak podnieść, że wszelkie negatywne działania podwykonawców obciążają wizerunkowo Pocztę Polskę S.A. Mówimy i piszemy o tym od samego początku powierzania pocztowych czynności podmiotom zewnętrznym. Klienta nie interesuje, że paczki rozwozi firma „kogucik”. Nadawca wysłał mu ją Pocztą Polską i to ona bierze odpowiedzialność za jakość świadczonej usługi.

Naszym zdaniem wpuszczanie obcych do naszych technologii, naszej infrastruktury, naszych baz danych itp. to działanie na szkodę Spółki. Naszemu „bankowemu” Zarządowi, my-Pocztowcy przypominamy, jak to przed kilkoma laty powierzono podwykonawcom świadczenie usług doręczania druków bezadresowych. Dziwnym zbiegiem okoliczności zaobserwować wtedy można było dalsze świadczenie tych usług na rzecz klienta przez te podmioty, ale już jako wykonawca, a nie podwykonawca. Wszak logicznym wydaje się, że w takich przypadkach, zarówno dla klienta jak i wykonującego usługę, pośrednik w postaci PP S.A. jest zupełnie zbędny.

Ostrzegamy! To najprostsza i najkrótsza droga do utraty klientów.

Czy w końcu dojrzeliśmy do podobnych działań jak górnicy w imię obrony miejsc pracy? Już niebawem będzie okazja się przekonać. Pocztowców jest więcej. Pocztowcy to historia. Nasi przodkowie, starsi Koledzy bronili Ojczyzny. Teraz pora, aby bronić swojej firmy przed złym Zarządem.

I na koniec w kontekście powyższego, czy ktoś jest w stanie wyobrazić sobie funkcjonowanie Poczty Polskiej w realiach wojennych przy pomocy podwykonawców? Czy rola strategiczna naszej Spółki jest już zakończona? Czy dopiero do tego dążymy?

16.09.14r.

Otrzymaliśmy wiadomość od jednego z listonoszy. Uznaliśmy, że w niezmienionej formie powinna się ona pojawić w „Okiem Pracownika”

Naszą jedyną ingerencją było usunięcie z załącznika danych na podstawie, których można by było zidentyfikować słusznie zdenerwowanego Pracownika.

Mowa moja będzie krótka. Dlaczego akurat gazety? Kiedy będą kosiarki, młotki, tapety i inne „pocztowe” artykuły? Jedna rzecz tylko mnie nie dziwi- kolejna tabelka excela. Bez nich rzesza gryzipiórek nie miałaby co robić. A przecież wiadomo, że excel prawdę ci powie. I jeszcze jedno, kija zobaczyłem, ale o marchewce autor akcji zapomniał. To informuję, że bez marchewki to nawet osioł do przodu nie pójdzie. A ja jestem trochę wyżej od osła. Domyślcie się więc ile gazet sprzedam. Są oczywiście mądrale, którzy dla świętego spokoju sami kupują gazety, na które w kiosku do tej pory nawet nie zwracali uwagi.

Załączam maila, który był impulsem mojego zdenerwowania. Podobno trafił na wszystkie urzędy. Nie jest to może najważniejsze, ale zawiera on oczywisty błąd w datach, ale niektórzy mogą się mylić. Ciekawe, co by było gdybym to ja się pomylił w dacie na zwrotce.

http://wzzpp.home.pl/images/akwizycja.JPG

10.09.14r.

Gorąca relacja z dzisiejszego spotkania w ramach rokowań na Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy.

Pierwsze spotkanie w ramach rokowań nad nowym ZUZP-em poprzedziło wewnętrzne spotkanie związków zawodowych, które odbyło się dzień wcześniej, tj. 9 września b.r. Obecni na tym spotkaniu przedstawiciele związków zawodowych ustalili wspólne zasady dotyczące pierwszego dnia negocjacji.

Samo spotkanie w dniu 10 września rozpoczęło się z 40 minutowym opóźnieniem. Tak długo bowiem trwało wpuszczanie związkowców na salę. Już szybciej wchodzi się na stadiony piłkarskie, gdzie obowiązuje Ustawa o imprezach masowych. Duża wpadka Pracodawcy.

Kolejną naszym zdaniem był skład, który reprezentował Pracodawcę. Żaden z Członków Zarządu Spółki nie znalazł czasu na tak ważne wydarzenie. To pokazuje jak obecny Zarząd traktuje, nie tyle przedstawicieli załogi, ale samych Pracowników.

Gwoli ścisłości podamy, że Pracodawcę reprezentowali: Dyrektor PKL- Andrzej Nitecki

Z-ca Dyrektora PKL- Robert Nowicki

Skład uzupełniali Doradca Zarządu Spółki oraz dwóch prawników, którzy z Poczta nic wspólnego nie mają..

Po otwarciu spotkania głos zabrał przedstawicielka jednej z dziewięciu organizacji, która nie podpisała protokołu dodatkowego do obowiązującego układu. Stanowczo zaprotestowała przeciwko działaniom Pracodawcy, który w swoich komunikatach sugerował, że to one są odpowiedzialne za wypowiedzenia ZUZP-u. Zażądała sprostowania tych informacji rozpowszechnianych na łamach pocztowego portalu.

Następnie przedstawiciel strony społecznej przedstawił wspólne stanowisko związków przyjęte dzień wcześniej, tj.:

1. Postulowanie o ponowne rozpatrzenie przez Zarząd Spółki możliwości odstąpienia od wypowiedzenia dotychczasowego układu zbiorowego.

2. Rokowania nad nowym ZUZP-em koordynowane są przez organizacje reprezentatywne. One przedstawiają wcześniej ustalone stanowiska wszystkich związków. Rokowania prowadzone są przy udziale tych związków, które zgłosiły wolę negocjowania układu. Każdy ze związków utrzymuje przy tym swoją suwerenność i niezależność.

3. Negocjacje prowadzone są na zasadach określonych przez kodeks pracy. Oznacza to, że zaproponowany przez Pracodawcę Regulamin rokowań, w którym to występował między innymi zapis o zachowaniu w tajemnicy przebiegu negocjacji, nie został przez związki zaakceptowany.

4. Negocjacje dotyczą tylko ZUZP-u. Regulamin premiowania stanowi załącznik do układu i jest negocjowany na dotychczasowych zasadach.

5. Żądanie bezpośredniej transmisji z prowadzonych rokowań.

W tym miejscu należy podkreślić, że tylko jeden związek wyłamał się ze wspólnych działań. Pozostałe, w tym WZZPP, pomimo wielu różnic idą razem w imię dobra Pracowników.

Dyrektor Nitecki poinformował, że Zarząd PP S.A. nadal podtrzymuje swoją decyzję o wypowiedzeniu Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy.

Pozostała część zebrania przebiegła pod znakiem spraw organizacyjnych. Ustalono, że kolejne spotkanie odbędzie się dnia 25 września bieżącego roku. Wcześniej, na pewno spotkają się również związki w celu wypracowania stanowisk na to spotkanie.

08.09.14r.

Na 10 września bieżącego roku zaplanowano pierwsze spotkanie w ramach rokowań nad nowym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy.

21.08.14r.

W ostatnich dniach u naszych Pracowników zauważyć można coraz to większe frustracje i niezadowolenie. Notujemy wzmożoną liczbę niepokojących sygnałów od Pocztowców. Dziś prezentujemy kolejne spostrzeżenie jednego z nich, w cyklu okiem pracownika.

05.08.14r.

Gorąco zachęcamy do podpisania petycji do Prezydenta RP w sprawie referendum w sprawie zmiany ordynacji wyborczej i wprowadzenia wyboru posłów w Jednomandatowych Okręgach Wyborczych.

01.08.14r.

Dziś w ramach cyklu refleksje jednego z pracowników dotyczących wypowiedzenia i negocjowania ZUZP-u, z cyklu okiem pracownika.

24.07.14r.

Na naszym, coraz popularniejszym profilu facebookowym ogłosiliśmy mini konkurs z nagrodą. Zapraszamy do odwiedzin.

17.07.14r.

W związku ze skandalicznymi, naszym zdaniem, wypowiedziami Kierownictwa Spółki dotyczącymi pracy i płacy naszych Pracowników, WZZPP wystąpił z listem otwartym do Zarządu Poczty Polskiej S.A.

http://wzzpp.home.pl/stanowiska/list_otwarty.pdf

15.07.14r.

Odwiedzający nasz profil facebookowy dowiedzieli się o tym niezwłocznie.

Na stronie, z lekkim poślizgiem informujemy, że Pracodawca wypowiedział Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy.

Pracownicy donoszą, że na ich skrzynkach lotusowych pojawiły się maile z perspektywą Pracodawcy, co do nowych zasad wynagradzania.

Nasz punkt widzenia niebawem na naszej stronie, a jeszcze więcej informacji na facebooku.

15.07.14r.

Prezentujemy nowe oblicze, tak zwanych wyzwań wzrostu z perspektywy jednego z pracowników. Okiem pracownika.

08.07.14r.

Potwierdziły się nieoficjalne informacje, które jeszcze wczoraj podaliśmy na naszym profilu facebookowym. Spotkanie w sprawie, między innymi projektu wynagradzania pracowników PP S.A. nie doszło do skutku. Podobno Pracodawca przełożył je na inny termin. Przy tej okazji serdecznie dziękujemy organizatorom za niepowiadomienie nas o tym. To się nazywa dialog społeczny!

07.07.14r.

Na dzień 8 lipca 2014 roku w Warszawie zaplanowano spotkanie przedstawicieli Pracodawcy i związków zawodowych w sprawie powołania Pionu Finansów oraz projektu systemu wynagradzania pracowników Spółki.

26.06.14r.

Informujemy, że wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Członków i Sympatyków WZZPP, znaleźć nas można również na facebooku. Wszystkich użytkowników tego portalu społecznościowego zapraszamy do odwiedzin i polubienia naszego profilu.

Już dziś można tam przeczytać o kolejnej, niekorzystnej zmianie w projektcie nowego ZUZP-u, o której wczoraj nie wspomnieliśmy.

http://www.facebook.com/wzzpp

24.06.14r.

Zastanawialiśmy się, czy ta informacja powinna znaleźć się w ramach cyklu wyzwania wzrostu. Uznaliśmy, że tak. W naszej ocenie mamy do czynienia z kolejnym etapem, tak zwanych wyzwań wzrostu i to znowu nie dla wszystkich i bez wszystkich. Do tego w dziwnej atmosferze tajemnicy.

W 2010 roku zarejestrowany został dokument zwany przez nas systematycznie Złym Układem Zbiorowym Pracy. Uważaliśmy go i nadal uważamy za szkodliwy dla Pracowników. Również obowiązujący Regulamin premiowania uważamy, łagodnie ujmując, za niedoskonały. W obu tych dokumentach WZZPP stroną nie jest, bo na niektóre zapisy tam zawarte zgody naszej nie było i nie ma. Sądziliśmy jednak, że gorzej być już nie może. Okazuje się jednak, że może.

Od słynnych, tak zwanych „ćwierkających wiewiórek” otrzymaliśmy projekt nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy wraz z zasadami premiowania. Z niepotwierdzonych informacji wynika, że dokument ten Pracodawca przedstawił jedynie organizacjom reprezentatywnym. Pewne jest, że WZZPP oficjalną drogą tego projektu nie otrzymał. Z tego, co przekazali nam Koledzy z innych związków zawodowych również do nich taki dokument nie dotarł.

Dziwi nas niczym nie uprawnione szczególne traktowanie tak zwanych organizacji reprezentatywnych. Wątpliwości i pewne domysły budzi również fakt, że pozostałe związki zawodowe nie mają wiedzy o planowanych, kluczowych zmianach dotyczących Pracowników Spółki.

Przedstawiamy główne zmiany w stosunku do obowiązującego układu na razie bez żadnego komentarza z naszej strony. Na dzień dzisiejszy oczekujemy od Pracodawcy informacji, czy rozpoczęto już negocjacje nad nowym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy i dlaczego pomięto przy wysyłce projektu tego dokumentu pozostałe związki zawodowe.

1. Wyłączenie z układu Kluczowych Specjalistów, Doradców Zarządu, Zastępców Dyrektorów, Dyrektorów.

2. Dodanie nowych form płacy, tj. czasowo-prowizyjnej i czasowo-premiowo-prowizyjnej.

3. Grupy stanowisk lub rodzaje czynności, które objęte mają być prowizją ustalać ma uchwała Zarządu PP.

4. Likwidacja dodatku stażowego.

5. Likwidacja dodatku funkcyjnego.

6. Likwidacja dodatku za pracę przy konwojowaniu powierzonych do przewozu ładunków wartościowych.

7. Możliwość dodatkowego wynagrodzenia za udział w projektach strategicznych w roli kierownika tego projektu.

8. Zmiana podstawy wymiaru nagród jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych lub rentowych do 75% wynagrodzenia zasadniczego.

9. Dotychczas obowiązujące przepisy określają, że nagrody jubileuszowe przysługują do 31.12.2020 roku. Dodatkowo po tym dniu odprawy emerytalno-rentowe będą wypłacane na zasadach wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa. W nowym projekcie natomiast, do tych dwóch ograniczeń związanych z tym terminem dodano również likwidację dodatkowej odprawy pośmiertnej.

10. Z chwilą ewentualnego wejścia w życie nowego układu traci moc obowiązujący Regulamin premiowania, a nowe zasady premiowania są załącznikiem do układu.

11. Po raz kolejny nasz postulat uproszczenia zasad przyznawania premii został pominięty. Tak skomplikowanego systemu jeszcze nie widzieliśmy. Pięć mierników, przy czym każdy z nich ma swoje warunki i dodatkowe wskaźniki. Aby ustalić wysokość ostatecznej premii należy zastosować kolejne trzy wzory celem uzyskania kolejnych wskaźników. W tym ostatnim jednym z czynników mnożenia jest „realizacja miernika warunek uruchomienia premii”. Przy czym, w przypadku gdy Zarząd Spółki nie podejmie decyzji o uruchomieniu premii miernik ten przyjmuje wartość „zero”, co oznaczać musi, że wynik ostatecznego wzoru wynosić będzie również „zero”. Dodać w tym kontekście należy, ze zgodnie z zapisami w projekcie za obliczenie wysokości procentowej premii odpowiedzialny jest bezpośredni przełożony.

12. Aby zobrazować „prostotę” nowych zasad premiowania ograniczymy się już tylko do podania nazw załączników do tych zasad. „Mierniki premiowe i poziomy premii docelowej”, Krzywe premiowe”, „Zastosowanie krzywych premiowych, okresy premiowe i częstotliwość wypłaty premii”, „Opis grup premiowych”.

13. Jeden z punktów projektu określa, że układ wchodzi w życie 1.11.2014 roku bądź w pierwszym dniu miesiąca przypadającym bezpośrednio po miesiącu, w którym układ zostanie zarejestrowany w OIP.

O ile jest to rzeczywiście oficjalna wersja proponowana przez Pracodawcę mamy nadzieję, że związki zawodowe staną murem i w jednym, wspólnym szeregu za Pracownikami, których reprezentują.

26.06.14r.

Zgodnie z zapowiedzią na naszym profilu facebookowym (http://www.facebook.com/wzzpp) prezentujemy konkretne zapisy z ujawnionego projektu nowego ZUZP-u. Rzecz będzie dotyczyć mierników, które zgodnie z zapisami projektu nowego ZUZP-u mają mieć wpływ na wysokość premii.

Nadal nie znamy oficjalnego stanowiska Pracodawcy w sprawie ujawnionego przez nas projektu nowego ZUZP-u i zasad premiowania. Nadal nie wiemy, czy negocjacje w sprawie ZUZP-u już się rozpoczęły. Nadal nie wiemy, czy zapisy w tym projekcie są rzeczywistymi propozycjami Zarządu Spółki. Tak oto wygląda dialog społeczny.

Czekając  zatem na potwierdzenie lub zaprzeczenie istnienia takiego dokumentu oraz określenia etapu prac nad nowym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy (czy w ogóle takie prace trwają) prezentujemy niektóre jego założenia licząc na to, że to tylko nasza wyobraźnia.

W myśl zapisów projektu premia zależeć ma od:

1. Wyniku biznesowego jednostki- min. 0%, maks. 100%- dotyczy wszystkich pracowników PP S.A poza pracownikami służb sprzedaży klienta biznesowego.

2. Zadań premiowych indywidualnych, bądź zespołowych- w przypadku pracowników RS min. 80% max.120% 3. Oceny przełożonego- min. 75% maks 100%- zgodnie z przyjętym systemem ocen. Przy czym sam ten system jest tajemnicą.

4. Absencji chorobowej- nieobecność do 7 dni nie skutkuje potrąceniem premii. Potem każdy dzień to pomniejszenie jej o 3%. Jeśli jakiś pracownik ujęty w regulaminie ma mieć premię kwartalną i będzie chorował przez cały miesiąc to zostanie pozbawiony premii za cały kwartał. Nie dotyczy to jednak wszystkich grup pracowniczych.

5. Wyniku biznesowego Spółki: min. 90% maks 100%- dotyczy wszystkich pracowników PP S.A. poza pracownikami służb sprzedaży klienta biznesowego. Minimum 90% musi być spełnione, zarówno w danym kwartale jak i w układzie narastającym od początku roku kalendarzowego. Jeżeli wynik całej Spółki nie zostanie zrealizowany na założonym poziomie, to nawet w przypadku zrealizowania wyniku pojedynczej jednostki, premia nie będzie uruchomiona.

Przypominamy, że za obliczenie wysokości procentowej premii odpowiedzialny będzie bezpośredni przełożony.

28.05.14r.

Otwieramy nowy cykl na naszej stronie zatytułowany „Wyzwania wzrostu…nie dla wszystkich”.

Sądziliśmy w naiwności swojej, że „afera cukierkowa” to jednostkowy wypadek przy pracy. Okazuje się, że Pracownicy zgłaszają nam takie absurdy związane z wyzwaniami wzrostu, że włos nam na głowach się jeży. W pierwszym odcinku jednak rzecz, która pośrednio dotyczy WZZPP.

Wiele rzeczy w poczcie służbowej już widzieliśmy. Ale to przerosło nasze oczekiwania. Szukamy tu nie tyle zdrowego rozsądku, ale przede wszystkim konsekwencji przy realizacji wyzwań wzrostu. Otrzymaliśmy bowiem 5 (słownie:pięć) służbowych paczek ekstra 24. W jednej z nich pismo o zamiarze wypowiedzenia jednemu z pracowników warunków umowy o pracy w części dotyczącej miejsca pracy. W drugiej…pismo o zamiarze wypowiedzenia jednemu z pracowników warunków umowy o pracy w części dotyczącej miejsca pracy. W trzeciej, czwartej i piątej dokładnie to samo. Każde oczywiście dotyczyło innego pracownika. Czyżby w jednej kopercie listu poleconego pisma te by się pogryzły?

Za każdą przesyłkę nadawca uiścił 15,50 PLN. Zażyczył sobie bowiem, pomimo śledzenia przesyłek, poinformowania go o doręczeniu poprzez sms. Zatem koszt całej partii korespondencji kierowanej do WZZPP wyniósł 77,50. Pokusiliśmy się o pewne wyliczenia w kontekście wyzwań wzrostu. I tak, za tę kwotę można by kupić ponad 6 ryz papieru do drukarki lub 77 długopisów, bądź słuchać radia tranzystorowego przez 79 dni, przy używaniu go przez 8 godzin dziennie.

Ironicznie bijemy brawo w postawie stojącej gratulując jednocześnie urzędowi Bydgoszcz 1 najlepszej drogi do realizacji planu sprzedażowego paczka ekstra 24.

Dla niedowiarków poniżej dowody.

http://wzzpp.home.pl/images/paczka1.jpg
http://wzzpp.home.pl/images/paczka2.jpg
http://wzzpp.home.pl/images/paczka4.jpg
http://wzzpp.home.pl/images/paczka5.jpg

26.05.14r.

23 maja 2014 roku we Wrocławiu odbyło się spotkanie przedstawicieli związków zawodowych z Dyrektorem Regionu Sieci we Wrocławiu.

23 maja 2014 roku we Wrocławiu odbyło się spotkanie przedstawicieli związków zawodowych z Dyrektorem Regionu Sieci we Wrocławiu. Jego tematem były sprawy związane z bieżącym funkcjonowaniem tej jednostki.

Ze zdziwieniem stwierdziliśmy, że frekwencja reprezentantów pracowników nie należała do wysokich. Ale być może członkowie nieobecnych związków nie mają potrzeby uzyskiwania odpowiedzi na wątpliwości oraz rozwiązywania bieżących problemów.

Dość istotną informacją jest ta, że na terenie regionu wrocławskiego nie planuje się w roku 2014 likwidacji placówek pocztowych. Możliwe są jednak przeprowadzki niektórych urzędów ze względu na zbyt wysokie koszty ich utrzymania. Zlikwidowane zostaną jedynie 3 filie, w tym 2 w III kwartale bieżącego roku, natomiast 2 filie zostaną przekształcone w agencje pocztowe.

7 placówek zostanie poddanych pełnej rewitalizacji. Są to wrocławskie urzędy: 4,15,23,35 oraz Kudowa Zdrój 1, FUP W-w1 i FUP Świdnica Śląska 1.

Służbę doręczeń zapewne zainteresuje fakt, iż na miesiąc czerwiec planowane jest przeprowadzenie analizy biznesowej rejonów doręczeń za pomocą arkusza analizy obszarów doręczeń.

Planuje się również nowe rozwiązania organizacyjne w celu poprawy efektywności wykorzystania samochodów prywatnych do celów służbowych. Główne ich założenia to: ograniczenie liczby skrzynek nadawczych, instalacja nowych skrzynek przydrożnych oraz regulacja strumienia przesyłek i płatności.

Na zakończenie spotkania Dyrektor RS po raz kolejny poruszyła temat dotyczący wprowadzenia jednego systemu czasu pracy w całym regionie. Przypomnijmy, że obecnie pracownicy tej jednostki pracują w trzech różnych, co jest niezgodne z obowiązującym prawem. Przedstawiciel Pracodawcy proponuje, aby jednym czasem był system równoważny, który obowiązuje na terenie byłego ORJ Jelenia Góra. WZZPP nie widzi możliwości jakiejkolwiek zmiany w tej materii do czasu ponownego wprowadzenia do placówek ewidencji czasu pracy, którą prowadzą sami pracownicy wpisując tam godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy. Brak takiego dokumentu powoduje, że istnieją obawy, że rozliczanie czasu pracy nie będzie rzetelne i zgodne z prawdą.

16.04.14r.

Dziś w ramach cyklu z prawem na ty garść informacji o nadgodzinach.

Wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych dopuszczalne jest w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej oraz wystąpienia szczególnych potrzeb pracodawcy. Niestety, ale w Poczcie Polskiej S.A. bardzo często jest to również wynikiem nadmiaru obowiązków zawodowych, zastępstw za nieobecnych pracowników itp.

Zgodnie z zapisami Kodeksu pracy pracą w godzinach nadliczbowych to taka, która jest wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, jak również wykonywana ponad przedłużony, dobowy wymiar czasu pracy wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy.

Czym są szczególne potrzeby pracodawcy dzięki której możliwe jest świadczenie pracy w godzinach nadliczbowych? Spotykamy się z przeróżną interpretacją „szczególnych potrzeb”. Niestety, ale samo to pojęcie jest tak szerokie i dowolne, że pracodawcy wykorzystują je w każdej sytuacji, nie zawsze mając oczywiście do tego podstaw. Często do powstania godzin nadliczbowych przyczynia się zła organizacja pracy, która nie ma nic wspólnego ze szczególnymi potrzebami pracodawcy.

Duże znaczenie przy rozliczaniu pracy w godzinach nadliczbowych ma system czasu pracy w jakim pracuje dany pracownik.

W podstawowym systemie czasu pracy każda jedna godzina przepracowana ponad wymiar czasu pracy będzie godziną nadliczbową. Wówczas przy ich rozliczaniu, w zależności od okresu rozliczeniowego (w PP S.A. obowiązuje 3-miesięczny) w pierwszej kolejności pracownik winien odebrać czas wolny za przepracowane nadgodziny. Można to zrobić na dwa sposoby. Sam pracownik w danym okresie rozliczeniowym zwraca się do pracodawcy o oddanie przepracowanego czasu w godzinach nadliczbowych, gdzie w tej sytuacji otrzymuje czas wolny w stosunku 1:1, czyli jedna nadgodzina równa jest jednej godzinie czasu wolnego. Drugi wariant, bardziej korzystny dla pracownika, to gdy pracodawca sam udziela pracownikowi czasu wolnego za przepracowane nadgodziny. Wówczas pracownik otrzymuje czas wolny w stosunku 1:1,5 czyli każda jedna nadgodzina równa się 1,5 godziny czasu wolnego. W przypadku gdy w danym okresie rozliczeniowym nie oddany będzie pracownikowi czas wolny za przepracowane nadgodziny, pracodawca obowiązany jest do wypłacenia z tego tytułu dodatkowych pieniędzy dla pracownika.

W równoważnym systemie czasu pracy przekroczenie wymiaru czasu pracy, czyli praca dłużej np. o 2-3 godziny nie jest traktowana jako praca w godzinach nadliczbowych. Równoważny czas pracy ma to do siebie, że jednego dnia pracownik może pracować np. 12 godzin, a drugiego dnia np. 4 godziny. Ważne jest zachowanie doby pracowniczej oraz tygodniowego czasu pracy (o pierwszym pojęciu można przeczytać tutaj). Nie oznacza to, że pracownik nie może otrzymać wynagrodzenia po zakończonym okresie rozliczeniowym za pracę w godzinach nadliczbowych, gdyż może dojść do sytuacji, że pracodawca nie zdoła zachować norm miesięcznych czasu pracy. Wówczas będzie wypłacone wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych.

Najtrudniej jest dowieść pracy w godzinach nadliczbowych w zadaniowym systemie czasu pracy. Niemniej uznać należy, że skoro np. obsługa rejonu doręczeń przez listonosza w danym dniu wyczerpuje jego pełny czas pracy, to obsługa połowy dodatkowego rejonu doręczeń winna być traktowana jako praca w godzinach nadliczbowych w wymiarze dodatkowych 4 godzin bez względu na to, ile faktycznie czasu listonoszowi zajęło obsłużenie 1,5 rejonu doręczeń.

Kodeks pracy precyzyjnie określa, że liczba godzin nadliczbowych poszczególnego pracownika nie może przekroczyć 150 godzin w roku kalendarzowym.

Na koniec warto wspomnieć, że ewidencję czasu pracy prowadzi pracodawca, niemniej potwierdzenie rozpoczęcia i zakończenia pracy winien dokonywać osobiście sam pracownik.

14.04.14r.

Przedstawiamy relację ze spotkania w sprawie planowanych zmian w POL.

W dniu 09 kwietnia 2014 roku, w Warszawie odbyło się spotkanie Związków Zawodowych z Zarządem Pionu Operacji Logistycznych. Przedmiotem spotkania była zmiana struktur POL.

Spotkanie poprzedziło przesłanie na skrzynki mailowe przedstawicieli Związków Zawodowych prezentacji, przedstawiającej przedmiotowe zagadnienie. Na spotkaniu zadano szereg pytań dotyczących konkretnych punktów zawartych w prezentacji. Na niektóre z nich otrzymano wyczerpującą odpowiedź, jednak na większość odpowiedzi nie uzyskano. Zgodnie z zapewnieniami Zarządu POL, odpowiedź będzie udzielona w późniejszym terminie, po otrzymaniu od zainteresowanych zapytania w formie pisemnej.

Poniżej przedstawione zostały tematy poruszane na spotkaniu:

1. Przejęcie RS przez POL.

POL ma przejąć czynności wykonywane przez RS w zakresie ekspedycji i rozdzielni oraz doręczania przesyłek ekspresowych. W związku z tym zadano kilka pytań, na które nie uzyskano odpowiedzi. Zarząd POL poprosił o skierowanie tych pytań na piśmie. Padły następujące pytania:

• ile etatów otrzyma POL od RS w związku ze zmianami?

• czy osoby z RS, które nie zostaną przejęte przez POL będą miały nadal zatrudnienie w Poczcie?

• czy w związku ze zmianami, konkretnie z uruchomieniem w okresie lipiec-październik maszyn sortujących w WER-ach, ludzie z podrzędnych WER-om jednostek będą zmuszeni dojeżdżać do pracy do WER. Na przykład pracownicy z Częstochowy do Zabrza, lub z Płocka do Warszawy?

• czy Zarząd wziął pod uwagę fakt, że w związku z tym, że 50 % przesyłek dzielone jest ręcznie , ponieważ na poczcie nadawane są przesyłki o większych gabarytach, np. przesyłki z Allegro, dodatkowo nie możemy przewidzieć tendencji wzrostu ani spadku nadawania tego typu przesyłek, dokonywanie tak drastycznych zmian restrukturyzacyjnych prowadzących do redukcji zatrudnienia w służbach rozdzielni jest przemyślanym posunięciem, oraz czy jest sens inwestować tak potężne środki na maszyny, które nie są do końca efektywnym rozwiązaniem?

• jakie będą koszty zmian: rekrutacje, firmy doradcze itp.?

2. Sprawy POL.

• w regulaminie POL nie zostało ujęte stanowisko Menadżera ds. Kluczowych Klientów?

• czy to prawda że POL ma zostać wyprowadzony poza struktury PP S.A.?

• ilu menadżerów z zewnętrznych rekrutacji jest w planach zatrudnienia?

• jak rozwiązać konflikt pomiędzy dyspozytorami RS a POL?

• jakie plany restrukturyzacyjne ma Zarząd w stosunku do POL WTT?

3. Zwolnienia w POL.

Zwolniono 952 pracowników, w tym 688 odeszło z PDO i około 20 osób zostało zwolnionych z winy pracownika.

4. Przekłamanie wyliczania wynagrodzeń.

Jeden z delegatów przedstawił analizę dotyczącą RCP. Okazało się, że program płacowy przekłamuje przeliczenia ok. 30% wynagrodzeń w grupie kierowców, co jest związane z błędnym naliczaniem za pracę w święta i godziny nocne.

5. Prezentacja.

Związki zawodowe porównały planowane zmiany z ich odzwierciedleniem w prezentacji, otrzymanej od Zarządu POL. Nie zawierała ona mocnych słabych i stron, a nawet konstruktywnej analizy.

Na podsumowanie niniejszego protokołu należy zacytować słowa jednego z delegatów, którymi tenże podsumował minione spotkanie: „ Jaka prezentacja, takie zmiany”

11.04.14r.

Po raz kolejny miało miejsce włamanie do naszego pomieszczenia we Wrocławiu.

Pomimo wielu rzeczy wartościowych nic nie zginęło. Naruszono jedynie dokumentację związkową. Ewidentnie czegoś szukano lub coś podrzucono.

Zdarzenie miało miejsce podczas pobytu przedstawicieli WZZPP w Warszawie. Dodatkowo, ostatnie wydarzenia związane z ujawnionymi przez nas przetargami oraz fatalnymi relacjami z Dyrektorem RODP we Wrocławiu powodują, że nie uważamy tego wydarzenia za dzieło przypadku.

 10.04.14r.

Przedstawiamy relację ze spotkania w ramach prowadzonego przez WZZPP sporu zbiorowego.

SPOTKANIE W DNIU 09.04.2014 ROKU

W dniu 09.04.2014 roku w Warszawie odbyło się spotkanie w ramach prowadzonego przez WZZPP sporu zbiorowego. Przypominamy, że nasze żądania dotyczyły wzrostu wynagrodzeń dla wszystkich pracowników Spółki o 500 złotych brutto na etat.

W obliczu jednorazowej wypłaty środków z rezerw w miesiącu kwietniu bieżącego roku oraz sytuacji finansowej Spółki, WZZPP zmienił swoje żądanie na wzrost wynagrodzeń zasadniczych o 200 złotych brutto dla tych pracowników Spółki, których wynagrodzenie zasadnicze nie przekracza kwoty 2500 złotych z zastrzeżeniem, że ewentualna podwyżka nie może spowodować przekroczenia tego poziomu.

W naszej opinii czas najwyższy na faktyczne, a nie iluzoryczne likwidowanie dysproporcji płacowych.

WZZPP poinformował stronę pracodawcy, że tak jak to zrobił przy przetargu na artykuły spożywcze, będzie nadal wskazywał obszary, w których marnotrawi się pieniądze, dzięki czemu można je przekazać na podwyżki wynagrodzeń dla najmniej zarabiających.

W trakcie spotkania poruszono oczywiście również inne tematy. Po raz kolejny rozmawiano o przegranym przetargu i indywidualnej odpowiedzialności za to, ale także o „aferze cukierkowej”, impasie w pracach komisji socjalnej przy RODP we Wrocławiu i braku jakiejkolwiek współpracy z zarządzającym tą jednostką pełnomocnikiem pracodawcy.

03.04.14r.

Ostatnie „Okiem Pracownika” odbiło się i nadal odbija się szerokim echem. Z naszych informacji wynika, że niewiele się jednak w Spółce zmieniło. Priorytetem jest nadal znajdowanie źródła przecieku. A przeciek ten jest na wyciągniecie ręki.

Nie ukrywamy, że zaskoczyła nas skala rozrzutności w zakresie zamówień soczków, cukiereczków itd. Zadaliśmy sobie trud przejrzenia analogicznych postępowań przetargowych na dostawy artykułów spożywczych dla potrzeb Poczty Polskiej.

Pozostając przy cukierkach, które jak widać robią furorę wśród kadry menadżerskiej, to 80 kg cukierków zamówionych we Wrocławiu, okazuje się maleńkim zamówieniem- Szczecin zamawia ponad 240 kg tego typu słodyczy (postępowanie 14-0345, a wszelkie rekordy w tych zakupach pobija Warszawa z 900 kilogramami cukierków (postępowanie 13-2172)i kilkoma setkami bombonierek. Trudno nawet wymieniać pozostały szczegółowo asortyment słodkości, gdyż ilość pozycji słodyczy staje się porażająca.

Należy przypuszczać tylko, że praca na stanowisku dyrektora jest tak stresogenna i zużywająca potężne ilości kalorii, że zwykłym posiłkiem regeneracyjnym, jaki otrzymuje np. listonosz, dany dyrektor nie byłby w stanie pokryć ubytku energii. Odpowiednia oczywiście ilość słodyczy jest w stanie te straty zrekompensować. Jakby nie patrzeć, cukier krzepi!

Zwrócić przy tym należy jeszcze uwagę na dokonywane zakupy, które odbywają się poza procedurą przetargową, gdzie nagle okazuje się, że prócz wszelakich słodkości, wykwintnych kaw, herbat, zakupuje się na bieżąco świeże owoce, jogurty itp. inne artykuły spożywcze z bardzo krótkim terminem do spożycia.

Aż krew się gotuje, gdy przypomnimy sobie, że latem w trakcie upałów dla zwykłych, szeregowych pracowników często zwykłej butelkowanej wody brakuje!

I na koniec, aby uprzedzić zapewnienia kierownictwa Spółki, że o niczym nie wiedziało, zapraszamy do lektury korespondencji WZZPP w ramach prowadzonego sporu zbiorowego. Już w listopadzie ubiegłego roku sygnalizowaliśmy ten problem wskazując jednocześnie kolejny obszar, gdzie można znaleźć środki na podwyżki dla pracowników.

02.04.14r.

KT nr 8 WZZPP wystosowała skargę do Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie szeroko rozumianych problemów z funduszem socjalnym na terenie Dolnego Śląska.

http://wzzpp.home.pl/stanowiska/oip_kt_nr_8.pdf

31.03.14r.

Dziś w ramach cyklu okiem pracwonika mail, który otrzymaliśmy od jednego z pracowników. Jego dane z oczywistych względów pozostaną naszą tajemnicą.

28.03.14r.

Przedstawiamy stanowisko WZZPP w sprawie prowadzonego przez nasz związek sporu zbiorowego na tle płacowym.

http://wzzpp.home.pl/stanowiska/spor.pdf

25.03.14r.

Czy rzeczywiście wypłata jednorazowej premii dla wszystkich pracowników to sukces związków zawodowych? A jeśli już to, którego? Z cyklu okiem pracownika.

04.03.14r.

Przedstawiamy komunikat przedstawicieli 12 związków zawodowych wchodzących w skład Komisji Socjalnej przy RODP we Wrocławiu.

http://wzzpp.home.pl/stanowiska/komunikat%20ks%20rodp%20w-w.pdf

28.02.14r.

Przedstawiamy relację ze spotkania w dniu 26.02.2014 roku.

W dniu 26.02.2014r.w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Pracodawcy i związków zawodowych poświęcone sprawom związanym z funkcjonowaniem Regionów Sieci. To ostatnie sformułowanie okazało się deklaracją nieco na wyrost.

Stronę pracodawcy reprezentowali Prezes Wojtas, Dyrektorzy: Nitecki, Nowicki, Skibniewski, Gołębiowski, Andrzejewski i Pani Iwona Wróbel- Dyrektor Zarządzający Pionu Rozwoju Usług Finansowych, której wystąpienie, przygotowana prezentacja i odpowiedzi na zadawane pytania zdominowały większą część spotkania. Gdyby nie zdecydowane wypowiedzi poza kolejnością jednego czy dwóch przedstawicieli i głośna reakcja sali, na właściwy temat spotkania nie starczyłoby w ogóle czasu.

W końcowej części Dyr. Andrzejewski zgrabnie „sypnął” szeregiem liczb dotyczących przewidywanego zmniejszenia zatrudnienia. Padało tam bardzo dużo różnorodnych wskaźników procentowych, z których niewiele wynikało. Odnieść można było nieodparte wrażenie, że ich znaczenia nie rozumieją chyba nawet ci, co te dane przygotowali.

Zebrane grono dyrektorów doskonale wpisuje się w „strategię” skutecznie stosowaną od dawna: dajmy im jak najwięcej cyferek na spotkaniu nie udostępniając tych danych na piśmie, żeby nie mieli się czego czepiać. Pokrzyczą trochę, ale konsultacje zostaną „odfajkowane” i można będzie śmiało powiedzieć, że związki zawodowe zaakceptowały kolejne zmniejszenie zatrudnienia.

Pytania w rodzaju: kto jest odpowiedzialny za przegrany przetarg, jak może funkcjonować urząd pocztowy, w którym redukcja zatrudnienia wynosi prawie 30% spotykały się z chwilową konsternacja, a potem z mistrzowskim odwracaniem przysłowiowego kota.

Jedyne, istotne informacje jakie padły na tym spotkaniu to ta o przedłużeniu PDO o miesiąc i zapewnienie, że dopóki nie zmieni się liczba województw nie będzie zmian liczby RS. W temacie przetargu warto dodać, że poinformowano o wewnętrznej kontroli Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczącej szeroko rozumianej doręczalności przesyłek sądowych przez nowego operatora.

Przedstawiciele WZZPP wspólnie z innymi organizacjami podpisali się pod pismem do Zarządu PP S.A. w sprawie planu rzeczowo-finansowego za rok 2013 oraz „Wyzwań wzrostu Poczty Polskiej na 2014 rok.”

J. Grabarczyk

Z-ca Przewodniczącego WZZPP

24.02.14r.

Dnia 26 lutego 2014 roku w Warszawie odbędzie się spotkanie przedstawicieli Pracodawcy i związków zawodowych. Tematem spotkania będą zagadnienia dotyczące Regionów Sieci.

17.02.14r.

W dniu 13 lutego 2014 roku w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Pracodawcy i WZZPP.

Tematem spotkania były rokowania w ramach prowadzonego przez nasz związek sporu zbiorowego, sytuacja w POL-u, trwający w Spółce Program Dobrowolnych Odejść .  Jednym z punktów miał być również DIALOG, ale ze względu na zawieszenie tego procesu, tematu nie poruszano. Spór zbiorowy.

Rokowania w sprawie wzrostu wynagrodzeń dla Pracowników Spółki nie przyniosły żadnych postępów. Trwający obecnie audyt powoduje, że niemożliwe jest uzyskanie pełnej informacji o stanie finansów naszej firmy. WZZPP podtrzymał swoje żądanie wzrostu wynagrodzeń o 500 złotych, natomiast przedstawiciele Pracodawcy zdecydowanie żądanie to odrzucili. Strony ustaliły, że spotkają się w tej kwestii ponownie po zakończeniu audytu, tj. w połowie marca.

Ewentualna podwyżka inflacyjna również jest uzależniona od wyników Spółki. Przegrany przetarg ma bowiem istotny wpływ na sytuację finansową.

W temacie wynagrodzeń warto wspomnieć, że w związku z niespełnieniem warunków określonych w Uchwale Zarządu PP S.A.(osiągnięcie 95% planowanego wyniku finansowego brutto)nie zostały i nie zostaną uruchomione środki w ramach zwiększenia funduszu premiowego za ubiegły rok.

Prezes Michalski zapewnił przy tym, że w miesiącu marcu na pewno zostaną uruchomione jednorazowo dodatkowe środki z rezerw. O konkretnych kwotach i zasadach ich wypłaty w dniu dzisiejszym mówić jeszcze nie można.

Sytuacja w POL.

W związku z wieloma sygnałami od listonoszy paczkowych z całego kraju o prowadzonej kampanii przez ich przełożonych na temat oddawania wszystkich rejonów paczkowych podmiotom zewnętrznych chcieliśmy zweryfikować informacje, czy faktycznie przewidywane jest ponowne wejście w ten rynek outsourcingu. Pracownicy sygnalizowali nam bowiem, że kierownicy oddziałów terenowych twierdzili, że już w sierpniu nie będzie dla nich pracy i aby korzystali z PDO.

Przedstawiliśmy konkretne wyliczenia, które dowodziły, że są rejony, gdzie skuteczność doręczania paczek przez naszych pracowników jest o około 15% lepsza od pracowników podmiotów prywatnych. Podnieśliśmy również kwestię, że wygrywający przetarg podmiot zewnętrzny nie posiada własnego taboru i korzysta do obsługi zlecenia z floty pocztowej. W opinii WZZPP nijak ma się to do dbania o dobro naszej Spółki.

Przedstawiciel POL-u zdecydowanie oświadczył, że nie planuje się wyłączania z pocztowej obsługi wszystkich rejonów paczkowych, a jedynie tych, których poszczególne wskaźniki będą to uzasadniały. Zapewniono nas, że każdy rejon będzie poddany stosownej analizie. Złożyliśmy wniosek o ponowne przeprowadzenie spotkań informacyjnych w terenie celem sprostowania dotychczas przekazanych informacji oraz uspokojenia załogi.

Będziemy się tej sprawie bacznie przyglądać. Poruszyliśmy również problem komunikacji pomiędzy partnerami społecznymi z przedstawicielami pracodawcy w terenie, który objawia się między innymi takimi absurdalnymi sytuacjami, kiedy brak służbowych rękawiczek związki zawodowe muszą poruszać na szczeblu centralnym.

PDO

Przedstawiciele WZZPP wyrazili swoje zaniepokojenie sygnałami od pracowników, którzy pomimo zgody na odejście w ramach PDO przez bezpośrednich przełożonych, nie mogli z tego programu skorzystać wskutek decyzji Dyrektora Regionalnego Ośrodka Doradztwa Personalnego. Prezes Michalski stwierdził, że tego typu praktyki są niedopuszczalne.

Przy okazji tego tematu poruszyliśmy po raz kolejny problem z komunikacją przedstawicieli pracodawcy w terenie z reprezentantami pracowników. Jeśli chodzi o RODP-y to uważamy, że tej współpracy nie ma wcale.

Sprawy różne

Zostaliśmy poinformowani, że Pracodawca rozważa (i że jest w tym temacie zdeterminowany) wypowiedzenie dotychczasowego ZUZP-u. Przypominamy, że WZZPP od początku stał na stanowisku, że układ ten jest zły i szkodliwy dla Pracowników. System wynagrodzeń ma zostać uproszczony. Ten sam los ma spotkać Regulamin Premiowania oraz Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. W kontekście przedstawionego już projektu nowego Regulaminu ZFŚS należy wspomnieć, że działalność socjalna w roku 2014 będzie prowadzona na podstawie dotychczas obowiązującego dokumentu.

Czas pokaże ile z tych zapowiedzi znajdzie potwierdzenie w faktach.

28.01.14r.

Ty też możesz pomóc!

Zbliża się powoli czas rozliczeń podatkowych.

W tym roku zwracamy się o pomoc w postaci 1% podatku dla wnuczki naszego Kolegi z Braniewa.

Wystarczy wypełnić cztery pola w swoim zeznaniu.

W imieniu rodziny dziewczynki bardzo dziękujemy!

http://wzzpp.home.pl/newsy/news20.php

20.01.14r.

Przedstawiamy relację z Walnego Zebrania KT nr8 oraz Walnego Zebrania Delegatów WZZPP

18 stycznia 2014 roku o godzinie 08:30 rozpoczęło się Walne Zebranie Komisji Terenowej nr8 WZZPP. W związku z upływającą kadencją tej komisji głównym punktem porządku dziennego było sprawozdanie z dotychczasowej działalności oraz wybory do władz Komisji na nową kadencję.

W wyniku wyborów skład najliczniejszej Komisji Terenowej tworzą:

Maciej Szczot- Przewodniczący

Aleksandra Czajka- Z-ca Przewodniczącego

Marek Adamiec- Z-ca Przewodniczącego

Arkadiusz Niemczyk- Sekretarz

Iwona Czarnecka- Członek Komisji O godzinie 11:00 rozpoczęło się Walne Zebranie Delegatów WZZPP.

Przyjęto jedną zmianę w Statucie Związku, tj. zmianę słów §23 ust.17:

” Funkcji w organach Związku nie mogą pełnić: a) Dyrektorzy i ich Zastępcy, b) Naczelnicy i ich Zastępcy, c) Główni Księgowi i ich Zastępcy, d) Kierownicy Wydziałów i Oddziałów oraz ich Zastępcy.”

na słowa:

„Funkcji w organach związku nie mogą pełnić osoby zajmujące stanowiska, które upoważniają do wnioskowania w jakiejkolwiek formie o wyciąganie konsekwencji służbowych wobec innych pracowników. W razie powstałych wątpliwości interpretacji tego zapisu dokonuje Walne Zebranie Delegatów lub Zarząd Związku.”

Przyjęto wniosek jednego z Delegatów o skrócenie kadencji Zarządu Związku oraz Komisji Rewizyjnej oraz przeprowadzenie wyborów do władz WZZPP.

Komisja Rewizyjna przedstawiła sprawozdanie, wnioski i zalecenia oraz zarekomendowała Walnemu Zebraniu udzielenie absolutorium dla Zarządu.

Każdy z ustępujących Członków Zarządu przedstawił Delegatom sprawozdanie ze swojej działalności, po czym zarządzono przeprowadzenie wyborów.

Po raz pierwszy w historii WZZPP w bezpośrednich wyborach na Przewodniczącego Związku wygrał w I turze Piotr Moniuszko uzyskując 75% ważnych głosów, który pokonał kolejno: Dariusza Kurzyka- 20,31%, Piotra Górznego- 4,68% i Aleksandrę Czajkę- 0%

Następnie dokonano wyboru do Zarządu WZZPP. Na 7 miejsc kandydowało 11 osób. Uzyskano następujące wyniki:

Piotr Górzny, na którego głos oddało 75% Delegatów

Aleksandra Czajka- 70,31% Delegatów

Piotr Bobula- 53,12% Delegatów

Arkadiusz Niemczyk- 53,12% Delegatów

Ewa Patyna- 51,56% Delegatów

Wiesław Konieczko- 45,31% Delegatów

Teresa Rojowska- 40,62% Delegatów

Marcin Skubiszewski- 39,06% Delegatów

Sebastian Kolasiński- 28,12% Delegatów

Piotr Czątkowski- 28,12% Delegatów

Piotr Jankowski- 18,75% Delegatów

Przewodniczącym Komisji rewizyjnej został Sebastian Kolasiński.

Aktualny, pełny skład Prezydium, Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej WZZPP można znaleźć na naszej stronie internetowej w stosownych zakładkach.

Członkowie WZZPP jak zwykle nie zawiedli i bardzo licznie stawili się na Zebraniach. Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym zwłaszcza, że zarówno dzień tygodnia jak i piękna, słoneczna pogoda na pewno nie była sprzymierzeńcem organizatorów.

Ustępującym Członkom władz Związku bardzo dziękujemy za dotychczasowy wkład w działalność naszej organizacji, a wybranym na nową kadencję gratulujemy i życzymy sukcesów w walce o obronę praw pracowniczych naszej Spółki.

16.01.14r.

Przypominamy o Walnych Zebraniach Delegatów w dniu 18.01.2014roku (sobota)!

Zebranie Delegatów KT nr8 (województwo dolnośląskie) rozpocznie się o godzinie 08:30, natomiast Walne Zebranie Delegatów WZZPP o godzinie 11:00.

Oba Zebrania odbędą się w Wender Edu przy ulicy św.Józefa 1/3 we Wrocławiu.