Spór zbiorowy – mediacje.

Wspólnie z innymi sześcioma organizacjami związkowymi po wielu miesiącach negocjacji w ramach sporu zbiorowego z pracodawcą Poczta Polska S.A. nie udało się nam dojść do porozumienia w zakresie zgłoszonych postulatów między innymi:
*wzrostu wynagrodzeń zasadniczych o 800 zł,
*ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego powyżej płacy minimalnej,
*waloryzacji wynagrodzeń zasadniczych pracowników objętych ZUZP do 31 marca każdego roku o poziom inflacji za poprzedni rok nie mniejszej niż 5%, naliczanej od minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku,
co zakończyło się podpisaniem protokołu rozbieżności.
Teraz w najbliższy wtorek 29 sierpnia 2023r odbędzie się kolejny etap sporu zbiorowego z udziałem mediatora. Co to oznacza w praktyce? Jeśli podczas rozmów z udziałem mediatora nie uda się wypracować porozumienia kończącego spór zbiorowy i mediacje zakończyłyby się fiaskiem, będziemy mieli jeszcze zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych dwie możliwości. Pierwsza, to przeprowadzenie referendum i po jego pozytywnym rozstrzygnięciu rozpoczęcie strajku lub skierowania sporu zbiorowego do tak zwanego arbitrażu. Zakładamy jednak, że kompromis jest możliwy do wypracowania i nie będziemy musieli stawać przed koniecznością podjęcia trudnych, ostatecznych decyzji.
Organizacje związkowe, z którymi wspólnie razem prowadzimy jako WZZPP rokowania w ramach sporu zbiorowego:
Związek Zawodowy Pracowników Administracji i Eksploatacji Poczty Polskiej S.A.
Związek Zawodowy Pracowników Poczty Polskiej S.A. w Tarnowie
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Poczty Polskiej w Bydgoszczy
Ogólnokrajowy Związek Zawodowy „Forum”
Związek Zawodowy Kierowców i Pracowników Poczta Polska S.A.
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Transportu Samochodowego Poczty Polskiej