Strajk ostrzegawczy w Poczcie Polskiej S.A. 11-10-2023r w godzinach 08:00 - 10:00 !!!

Czeski scenariusz, czy czeski film?


Gdy tydzień temu czytałem artykuł pani Elżbiety Rutkowskiej na łamach „Gazety Prawnej” pod tytułem „Czeski scenariusz dla naszego operatora narodowego” uznałem go za science fiction. Jednak z innej strony, biorąc pod uwagę sytuację ekonomiczną Poczty Polskiej S.A. postanowiłem się głębiej tym tematem zainteresować i okazuje się, że ten czeski scenariusz jest bardzo realny, a według moich ćwierkających wiewiórek w Ministerstwie Aktywów Państwowych są już gotowe, opracowane dwa warianty na dalszą przyszłość PP S.A.
Czym jest czeski scenariusz? Jest to wydzielenie z Poczty Polskiej S.A. usług komercyjnych (logistyka, paczki) i stworzenie osobnej spółki. Poczta Polska S.A. zostałaby z usługami publicznymi (listy, handel). Gdyby tak się stało, Poczta Polska S.A. straciła by status spółki akcyjnej i tak jak przed rokiem 2009 stałaby się ponownie przedsiębiorstwem państwowym, gdzie łatwiej by było dofinansowywać z budżetu państwa nierentowne usługi publiczne.
Samo wydzielenie z Poczty Polskiej S.A. usług komercyjnych i stworzenie nowej spółki wymagałoby dość znacznego kapitału zewnętrznego – zasilenia finansowego. Rząd nie bardzo ma możliwości by to zrobić, stąd w MAP jeden ze scenariuszy przewiduje (według ćwierkających wiewiórek) by połączyć nową spółkę wydzieloną z PP S.A. z jedną ze spółek Orlen S.A. z Orlen Paczka, co pozwoliłoby stworzyć na rynku KEP spółkę, która mogłaby z czasem stać się wiodącą firmą w usługach kurierskich i logistycznych.
Bez względu, która opcja polityczna wygra najbliższe wybory i przejmie kontrolę nad spółkami Skarbu Państwa, będzie musiała podjąć dość radykalne decyzje w zakresie dalszego funkcjonowania Poczty Polskiej S.A. Wyraźnym sygnałem, że jest źle, jest choćby nagłe odejście z funkcji wiceprezesa ds. finansowych pana Roberta Dołęgi, który ewakuował się do jednego z banków. Wspomnieć należy, że gdy Rada Nadzorcza niespełna rok temu ogłosiła konkurs na stanowisko wiceprezesa ds. finansowych, zgłosił się aż jeden kandydat. I był to Robert Dołęga. Teraz pozostaje pytanie, czy i kiedy Rada Nadzorcza PP S.A. ogłosi nowy konkurs na stanowisko wiceprezesa ds. finansowych i czy znajdą się jacyś zainteresowani tym stanowiskiem kandydaci.

Piotr Moniuszko
Przewodniczący
Zarządu WZZPP